Francúzsko chce zaviesť bezplatnú asistovanú reprodukciu pre slobodné ženy a lesbické páry. Deti, ktoré porodia, sa o svojej identite budú môcť dozvedieť až po 18. veku života a len keď s tým darca bude súhlasiť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Paríž 24. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/Channel 9)

Francúzska vláda navrhuje legislatívu, ktorá by poskytla slobodným ženám a lesbickým párom prístup k asistovanej reprodukcii v krajine, namiesto toho, aby ju hľadali v zahraničí. Zákony vo Francúzsku totiž využitie tejto technológie v súčasnosti povoľujú len heterosexuálnym párom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Francúzske noviny Le Journal du Dimanche v nedeľu informovali o podrobnostiach návrhu zákona. Pre všetky ženy mladšie ako 43 rokov by na základe navrhovanej legislatívy asistovanú reprodukciu hradil francúzsky systém zdravotnej starostlivosti, teda z príspevkov daňových poplatníkov.

Deti, ktoré by sa narodili vďaka tejto technológii, by po dosiahnutí 18 rokov života mohli zistiť identitu darcu spermií alebo darkyne vajíčok, ak by s tým darcovia súhlasili. Či by mali byť tieto postupy právne zaznamenané, vláda zatiaľ nerozhodla. Rovnako tiež nepadlo rozhodnutie o tom, či bude zákon od rodičov vyžadovať, aby svojim deťom povedali, že sa narodili prostredníctvom reproduktívnej technológie.

Návrh zákona nepokrýva dohody o náhradnom materstve, ktoré sú vo Francúzsku zakázané.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj