Berlín 21. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Dar Yasin)

Počet migrantov vo svete podľa správy Agentúry OSN pre utečencov dosiahol rekordných 70,8 milióna ľudí. Vysoký komisár OSN pre záležitosti utečencov Filippo Grandi vyjadril poľutovanie, že zvládnutie tohto problému nepraje kríze solidarity, píše nemecký magazín Focus Online

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Počet utečencov rastie na celom svete kvôli novým neprekonaným krízam a už dosiahol nový rekord, píše Focus Online. Toľko migrantov a utečencov neexistovalo za takmer celých 70-ročných dejín Agentúry OSN pre utečencov (Unhcr)

Ku koncu minulého roka bolo nútených opustiť vlasť kvôli násiliu alebo porušovaniu ľudských práv 70,8 milióna ľudí. O rok skôr tento počet podľa agentúry predstavoval 68,5 milióna.

Vysoký komisár OSN Filippo Grandi v súvislosti s týmto problémom pochválil Berlín. “Nemecko je model, ktorý majú ostatné krajiny kopírovať. Táto krajina investovala do integrácie, čo vyvracia názor, že sa táto kríza nedá kontrolovať,” povedal.

Podľa Filippa Grandiho zaplatila nemecká kancelárka Angela Merkelová vysokú cenu za svoju politiku, ale dejiny to nakoniec rozsúdia a jej politika sa do nich zapíše ako pozitívna.

Okrem utečencov majú po celom svete migrantov, ktorí hľadajú v zahraničí lepšie životné podmienky a prácu. V roku 2017 odhadla Medzinárodná organizácia pre migráciu ich počet na 258 miliónov.

V článku sa ďalej píše, že viac ako polovica utečencov bola vlani vyhnaná z vlastnej krajiny. Takmer 30 miliónov utieklo cez hranice, pričom sa štyria z každých piatich usadili v susedných krajinách, nie v Európe alebo USA.

Najväčšia ťarcha nepadla na západné štáty, ktorých politici dnes uvažujú o kríze, ktorá sa nedá prekonať. Bohaté krajiny prijali podľa dát Agentúry OSN celkom iba 16% utečencov. Tretina z nich si našla útočisko v najchudobnejších štátoch.

Grandi si posťažoval na krízu solidarity v tomto probléme. Svet je stále viac rozdelený: “Bezpečnostná rada OSN ani nedokáže dospieť k spoločnej pozícii v humanitárnych otázkach.”

Podľa dát Agentúry OSN pre utečencov z piatich krajín, ktoré prijali najviac utečencov, je jediným európskym štátom Nemecko. Koncom minulého roka tu mali 1,1 milióna ľudí, ktorí získali štatút utečencov a tiež približne 370 tisíc uchádzačov, o ktorých ešte nebolo rozhodnuté. Najväčší počet utečencov bol zaznamenaný v Turecku (3,7 milióna) a tiež v Pakistane, Ugande a Sudáne.

Počet žiadostí o štatút utečencov od občanov Venezuely sa prudko zvýšil na 350 tisíc, hovorí sa v správe agentúry. Je to viac než trojnásobok ich počtu pred rokom. Občania Venezuely tvoria dnes pätinu všetkých žiadateľov, je ich oveľa viac než prisťahovalcov z Afganistanu a Sýrie.

Rovnako ako pred rokom majú v USA asi 250 tisíc uchádzačov o štatút utečencov. Na druhom mieste je kvôli prísunu Venezuelčanov Peru. Nemecko je na treťom, hovorí sa v štatistickej správe Agentúry OSN pre utečencov. Väčšinu žiadateľov tvoria v Nemecku prisťahovalci zo Sýrie, Iraku a Iránu, píše nemecký magazín Focus Online.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj