Bratislava 21. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)

Spôsoby využitia 5G v praxi uplatniteľné aj na Slovensku predstavila firma Huawei na technologickej konferencii driving.digital, ktorá sa uskutočnila v areáli x-bionic v Šamoríne pri Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Prioritou Huawei na Slovensku sa čoraz viac stáva expertná diskusia o 5G sieťach a konkrétnych spôsoboch ich využitia v prospech spoločnosti a ekonomického rastu, uviedla firma Huawei v správe, ktorú v pondelok poskytla agentúre SITA. Ako dodala, do roku 2022 by podľa súčasných odhadov mal počet používateľov sietí novej generácie dosiahnuť pol miliardy. Pre porovnanie, sieťam 4G sa to podarilo po 4 rokoch a ich predchodca 3G na to potreboval až 10 rokov.

Príkladom využitia 5G sietí je napríklad oblasť autonómnych vozidiel. V rámci komunikácie inteligentných vozidiel s okolitým prostredím (tzv. V2X alebo „vehicle-to-everything“) sa aktuálne ešte počíta s LTE technológiou, ktorá je dnes bežne nasadená aj u mobilných operátorov na Slovensku. „Technológia pod názvom Cellular-V2X je tu už dnes, a to v kombinácii s aktuálne majoritnou technológiou LTE zabezpečujúcou prenos dát. Budúcnosť následne jednoznačne smeruje k 5G,” uviedol Jakub Borkowski, Business Development Director zodpovedný za región CEE & Nordic v spoločnosti Huawei Technologies.

Vysokorýchlostná 5G sieť sa postará o prenos dát medzi servermi a hardvérom s minimálnou odozvou, čím sa otvoria nové nevídané možnosti napríklad v zdravotníctve, hernom priemysle alebo doprave, poznamenáva správa z konferencie. Ide napríklad o inteligentného asistenta pre ľudí so zdravotným postihnutím.

“Osobám s obmedzeným pohybom pomôže bez komplikácií prechádzať z jedného miesta na druhé. Hluchonemým zase uľahčí komunikáciu, a to okamžitým prekladom hovorenej reči do písaného textu. Výhody pocítime aj v prípade núdze, či už pri nehodách alebo zdravotných problémoch, kedy napríklad auto samostatne zavolá sanitku alebo zdravotníckeho drona,” dodáva správa Huawei z konferencie driving.digital.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj