Helsinki 16. decembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)

Kolos na hlinených nohách – Európska únia má stále väčšie problémy so stabilitou. V rôznych členských štátoch vznikajú konflikty z toho alebo iného dôvodu. Obyvatelia tých alebo iných krajín vychádzajú do ulíc, protestujú proti obmedzeniu ich práv a slobôd. Žiadajú zabezpečenie sociálnej spravodlivosti. Jednou z najaktuálnejších otázok je aj zabezpečenie bezpečnosti pred davmi agresívnych migrantov

Na snímke Ville Tavio

Slávny William Shakespeare pred niekoľkými storočiami napísal, že sa niečo pokazilo v Dánskom kráľovstve. V súčasnosti môžeme konštatovať, že sa niečo pokazilo v Spojenom európskom kráľovstve, teda v EÚ. Súčasnú situáciu kritizujú viacerí európski politici. Ostatní sa tvária, že sa buď je to v poriadku a nič sa nedeje, alebo že sú „iba muzikanti“…

Veľký rozruch v malom, pokojnom a stabilnom Fínsku vyvolal domáci poslanec Ville Tavio, ktorý počas zasadnutia Riksdagu (fínskeho parlamentu) a debát o budúcnosti Európskej únie porovnal súčasnú EÚ s komunistickým Sovietskym zväzom a dokonca s fašistickým Nemeckom.

Informoval o tom to fínsky publicista Anders Karlson na domácom portálu Yle. Citoval Villeho Tavioa, člena domácej nacionalistickej strany Finns (Praví Fíni): „Federalisti iba vytvárajú nový druh Sovietskeho zväzu. Vytvárajú  nový druh nacistického Nemecka. Globalizmus Európskej únie je iba novým druhom fašizmu – fašizmom v novej podobe.“


Autor článku poukazuje na to, že, pochopiteľne, mnohí fínski poslanci výroky svojho kolegu o stave Európskej únie odsúdili. Napríklad, predseda fínskej vlády Juha Petri Sipilä uviedol, že jeho názory sú veľmi urážajúce. Naopak členovia strany Finns podporujú jeho tvrdenia o “fašistickej“ podobe európskeho globalizmu a nazývajú ho „novou formou fašizmu“.

Ville Tavio je presvedčený, že Fíni nič nevedeli o globalizačnom programu, keď v deväťdesiatych rokoch hlasovali o vstupe do EÚ. Inak by sa určite hlasovali inak.

Iba pripomenieme našim čitateľom, že Fínsko je členskou krajinou EÚ od 1. januára r. 1995, v eurozóne je od 1. januára r. 1999 a Schengenskom priestore je od 25. marca r. 2001.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj