Bratislava 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Finančná správa sa dištancuje od nepravdivých a účelovo formulovaných tvrdení redaktora Martina Turčeka v zverejnenom článku s názvom „Daniari uzavreli tajné zmluvy za milióny. Zdôvodnenie je staré 5 rokov“, ktorý bol publikovaný 14.12.2018 na portáli Aktuality.sk. V článku sú uvedené viaceré zavádzajúce a nepravdivé vyjadrenia

Na snímke hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová

Autor v článku uvádza, že bývalý prezident finančnej správy František Imrecze bol odvolaný. Bývalý prezident finančnej správy nebol odvolaný, ale vzdal sa funkcie na vlastnú žiadosť.

Autor tiež účelovo hodnotí vybraté pasáže z listu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý bol adresovaný finančnej správe. List ÚVO nie je stanoviskom ÚVO. V liste boli formulované iba otázky ohľadom informácií potrebných k výkonu kontroly.

Nie je pravda, že spomínanú výnimku vo verejnom obstarávaní využíva len armáda. Uvedenú výnimku využívajú aj iné štátne inštitúcie pri zmluvách/projektoch, pri ktorých je potrebné chrániť záujmy štátu. V prípade finančnej správy ide o citlivé dáta daňových subjektov. Systém finančnej správy totiž pracuje s online transakčnými ‚živými‘ dátami podnikateľov, ktoré je nevyhnutné bezpečne prijať, uchovávať a analyticky vyhodnocovať.

Finančná správa bola vždy ochotná poskytnúť ÚVO spomínané zmluvy a všetky potrebné podklady, čo sa aj stalo. Finančná správa počas prebiehajúcej kontroly poskytla kontrolórom ÚVO, ktorí spĺňali predpoklady na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami, maximálnu súčinnosť, všetky zmluvy a odpovede na všetky doterajšie doplňujúce dožiadania. Finančná správa sa nikdy nebránila a ani sa nebráni kontrole vyhradených zmlúv.

Vďaka projektom, ktoré súvisia so zavádzaním opatrení v boji proti daňovými podvodom, priniesla finančná správa v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Čítať viac