Bratislava 11. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Situácia okolo podhodnotených dovozov medzi slovenskou finančnou správou a Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) stále nie je definitívne vydiskutovaná

Na snímke hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová

Finančná správa o podhodnotených dovozoch tovaru s OLAF-om stále rokuje. Podľa finančnej správy sa uskutočnili viaceré rokovania v Bruseli a takisto sa koncom roka vymenila ďalšia korešpondencia, v ktorej si obe inštitúcie navzájom písomne odpovedajú na položené otázky.

“Paralelne s ďalšími krajinami EÚ pokračuje slovenská finančná správa v dialógu s OLAF–om pre rozdielne názory na spôsob výpočtu dlžnej sumy z férových cien tovaru a z neho odvodené stanovenie colnej hodnoty. Okrem iného namieta aj závery určenej sumy cla, ktoré malo byť vybraté pri dovoze ázijského tovaru za roky, keď takto stanovené kritériá ešte neexistovali,” informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Finančná správa podľa nej, rovnako ako ďalšie krajiny, upozorňuje na to, že OLAF vypracoval na prelome rokov 2014 a 2015 kritériá ako stanoviť férové ceny pre tovar, akým je textil a obuv z Ázie, avšak tieto kritériá aplikoval aj na predchádzajúce dva roky, keď ešte neexistovali. “To viaceré krajiny, vrátane Slovenska, jednoznačne odmietajú,” dodala hovorkyňa.

Rokovania slovenskej strany s OLAF-om nadväzujú na septembrové stretnutie v Haagu medzi najvyššími predstaviteľmi oboch strán, ako aj na rokovania v Bruseli. OLAF podľa Skokanovaje potvrdil, že slovenská finančná správa je spoľahlivým partnerom. “Podľa predstaviteľov OLAF-u nie je problém s dovážaním podhodnoteného tovaru z Číny individuálnym problémom Slovenska, ide o celoeurópsky problém, ktorému čelia všetky krajiny EÚ,” doplnila hovorkyňa finančnej správy. Zároveň dodala, že samotný OLAF na rokovaniach ako problém neoznačuje finančné správy jednotlivých krajín, ale organizované zločinecké skupiny, ktoré podvody pri dovozoch vykonávajú v celej únii.

Slovenská finančná správa zároveň avizuje pripravenosť byť nápomocná pri príprave opatrení, ktoré by jednotlivým finančným a colným správam dali väčšiu právnu istotu pri konaní voči takýmto podvodníkom. “Európska komisia ani v súčasnosti nevedie v tejto súvislosti voči Slovensku žiadne konanie a nevymáha od Slovenska žiadne peniaze,” doplnila Skokanová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj