Londýn 28. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij sa vrátil do vlasti a hneď začal „poriadok“. Domáce médiá stále opakujú, že má obrovský vplyv na nového prezidenta, ba dokonca ho riadi a Vladimír Zelenskyj má byť iba jeho poslušnou bábkou. Činnosť Kolomojského si všímajú aj zahraniční analytici a médiá a zatiaľ nik „nenachytal“ miliardára na tom, že robí niečo dobré pre Ukrajinu a pre jej vzťahy s okolitým svetom…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Igor Kolomojskij

Britský vplyvný denník Financial Times zverejnil komentár, v ktorom podotýka, že oligarcha Igor Kolomojskij odporúča ukrajinskému prezidentovi Vladimírovi Zelenskému, aby vyhlásil defolt a nesplácal dlhy Medzinárodnému menovému fondu. Autor článku Max Seddon túto konštatáciu uviedol v titulku: „Ukrajinský oligarcha vyzýva Vladimíra Zelenského, aby nesplácal dlhy.“

„Nový prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij by mal nasledovať príklad Grécka a odmietnuť úsporný program Medzinárodného menového fondu alebo nesplácať zahraničný dlh,“ cituje ukrajinského oligarchu Max Seddon. /https://www.ft.com/content/91df13ce-7d58-11e9-81d2-f785092ab560/.

Britský novinár zdôrazňuje, že Ukrajina potrebuje pôžičky Medzinárodného menového fondu, ktoré sú zahrnuté do rezervnej zmluvy, za účelom obsluhovania zahraničného dlhu, ktorý predstavuje približne 60% hrubého domáceho produktu. A vzhľadom k tomu, že platby dosiahnu maximum v tomto a v ďalšom roku, Kolomoisky predpokladá, že Ukrajina sa nemá čoho báť, ak nesplní svoje povinnosti a nesplatí dlhy.

„Podľa môjho názoru by sme mali zaobchádzať s našimi veriteľmi rovnako ako Grécko. Je to príklad pre Ukrajinu. V roku 2015 Atény čelili veriteľom a Grécko sa stalo prvou rozvinutou krajinou, ktorá nesplatila pôžičku MMF, aj keď dočasne… Koľkokrát mala defolt Argentína? A čo sa stalo? Reštrukturalizovala to. Všetko je v poriadku,“ komentoval situáciu Igor Kolomojskij v rozhovore s britským novinárom.

Financial Times uvádzajú, že podobné komentáre Igora Kolomojského dosť znepokojujú  západných patrónov Kyjeva, hoci Zelenskyj už predtým uviedol, že bude dodržiavať podmienky finančnej pomoci Ukrajine vo výške 3,9 miliardy USD.

Autor článku uvádza aj mienku amerických novinárov, ktorí prízvukujú, že znepokojenie Ukrajincov a západných úradníkov v súvislosti s vplyvom Kolomojského na nového prezidenta sa zvýšilo po tom, ako sa tento mesiac miliardár vrátil do Kyjeva po dvoch rokoch dobrovoľného exilu a jeho bývalý osobný právnik bol menovaný za vedúceho aparátu prezidenta Vladimíra Zelenského.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj