Manila 31. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Filipíny v piatok poslali do Kanady 69 kontajnerov nelegálne dovezeného odpadu. Naložili ho počas noci na loď M/V Bavaria, ktorá sa vydala na 20-dňovú plavbu do Vancouveru. Rozhodnutie privítali aj aktivisti z Greenpeace či EcoWaste Coalition. Prezident Rodrigo Duterte varoval pred odvozom odpadu, ktorý podľa úradov dopravili do krajiny v 103 kontajneroch v rokoch 2013 a 2014, pričom ho falošne označili ako recyklovateľné plastové odpadky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Záber z nakladania lode

Filipínska vláda nedávno povolala domov svojho veľvyslanca a konzulov v Kanade, keďže Ottawa do 15. mája neodviezla odpad. Krajiny sa snažia vyriešiť problém s odpadom už niekoľko rokov, pričom filipínski aktivisti tlačia na prezidenta, aby zakázal dovoz všetkého odpadu do krajiny.

Najnovší prípad spôsobil ďalšie napätie medzi krajinami. Duterte vlani zrušil nákup 16 helikoptér z Kanady po tom, ako sa kanadská vláda rozhodla preveriť dohodu pre podozrenie, že ich filipínska armáda použije na boj proti povstalcom.

Aj malajzijský premiér kritizoval praktiky bohatých štátov, ako napríklad USA, Kanady či Japonska, ktoré posielajú nerecyklovateľný odpad do chudobnejších krajín. Čína zakázala dovoz plastového odpadu ešte minulý rok, čím sa cieľovými stanicami stalo niekoľko krajín z juhovýchodnej Ázie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj