Budapešť 14. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Zsolt Szigetvary)

Maďarská vládna strana Fidesz trvá na zachovaní zákona, ktorým reguluje otázku zahraničného financovania občianskych organizácií. V reakcii na správu generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie Manuela Camposa Sáncheza-Bordonu to v utorok v Budapešti uviedol Fidesz vo vyhlásení zverejnenom agentúrou MTI

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda strany Fidesz Viktor Orban

Generálny advokát vo svojom odporúčaní pre sudcov uvedeného súdu uviedol, že obmedzenia zahraničného financovania občianskych organizácií, ktoré zaviedla maďarská vláda, sú v rozpore s právom Únie. Podľa advokáta tieto obmedzenia porušujú slobodu voľného pohybu kapitálu a viaceré základné práva.

Napriek postoju Sáncheza-Bordonu Fidesz trvá na zachovaní kritizovanej právnej normy. „Tá slúži bezpečnosti Maďarska a prispieva k transparentnosti promigračných organizácií financovaných Sorosom,“ píše sa v dokumente maďarskej vládnej strany, podľa ktorej cieľom zákona je, aby Maďari vedeli, ktoré občianske organizácie dostávajú významnú finančnú podporu zo zahraničia.

Fidesz dodáva, že hneď po schválení zákona viaceré organizácie patriace pod vplyv amerického finančníka Georgea Sorosa napadli právnu normu a vyhlásili, že jej ustanovenia nevykonajú a že nesplnia svoju povinnosť poskytnúť údaje o svojom finančnom fungovaní.

Maďarsko prijalo v roku 2017 zákon zameraný na zabezpečenie transparentnosti činnosti občianskych organizácií, ktoré prijímajú dary zo zahraničia. Podľa tohto zákona sa uvedené organizácie musia zaregistrovať na maďarských úradoch ako „organizácie, ktoré prijímajú zahraničnú pomoc“, ak výška darov, ktoré prijali počas konkrétneho roka, dosiahne určitú hodnotu. Sú povinné uviesť mená darcov, ktorých pomoc dosiahne alebo prekročí sumu 500.000 forintov (1500 eur), a presnú výšku pomoci. Okrem toho musia dotknuté občianske organizácie uvádzať na svojej domovskej stránke a vo svojich publikáciách informáciu, že sú „organizáciami, ktoré prijímajú zahraničnú pomoc“.

Európska komisia, ktorá v tejto veci vedie na Súdnom dvore EÚ voči Maďarsku právne konanie, tvrdí, že predmetný zákon porušuje slobodu voľného pohybu kapitálu, ako aj viacero práv chránených Chartou základných práv EÚ – právo na rešpektovanie súkromného života, právo na ochranu osobných údajov a tiež slobodu združovania.

Generálny advokát vo svojich návrhoch potvrdil, že poskytnutie daru zo zahraničia v prospech občianskej organizácie predstavuje pohyb kapitálu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj