Budapešť 6. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Možnosti maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskom parlamente (EP) po prípadnom vylúčení z Európskej ľudovej strany (EĽS) analyzoval v stredu spravodajský server Politico. Podľa neho existuje aj možnosť, že Fidesz po májových eurovoľbách prestúpi do politickej skupiny “protisystémových” strán Európa národov a slobody (ENF)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke maďarský premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán

Z analýzy servera Politico citovalo internetové vydanie maďarského týždenníka Heti Világgazdaság. Podľa Politica nemenovaný zdroj z ENF potvrdil, že toto zoskupenie vedie rokovania s Fideszom.

Samotný Fidesz tvrdí, že chce zotrvať v EPP a že so žiadnou inou politickou skupinou rokovania nevedie.

Ak by došlo k prestupu Fideszu, tak by vo frakcii ENF bola strana maďarského premiéra Viktora Orbána tretím najsilnejším zoskupením po talianskej Lige Severu a francúzskom Národnom zhromaždení (RN) Marine Le Penovej.

Ďalšie možnosti Fideszu vidí Politico v zotrvaní vo frakcii európskych ľudovcov, avšak v záujme toho by musela Orbánova strana v mnohých oblastiach ustúpiť.

Inou možnosťou je podľa servera prestúpenie k Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR). Tomu by mohla potešiť poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS), pretože v súvislosti s brexitom z tejto skupiny vypadnú britskí konzervatívci, ktorí boli vo frakcii doposiaľ vo väčšine. Poliaci však zatiaľ oficiálne rokovania s Fideszom nepotvrdili.

Poslednou možnosťou by bolo vytvorenie novej politickej skupiny. Na to, aby dali dohromady euroskeptické strany Poľska, Nemecka, Talianska a strany zo severských štátov, však už pred májovými eurovoľbami nie je dosť času, uvádza sa v analýze servera Politico.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj