Budapešť 14. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)

Maďarský nominant na eurokomisára Oliver Várhelyi na štvrtkovom vypočúvaní vo Výbore Európskeho parlamentu (EP) pre zahraničné veci dal jednoznačne najavo, že voči nemu v Bruseli prebieha politický a nie odborný útok. Podľa internetového vydania denníka Magyar Hírlap to uviedla maďarská vládna strana Fidesz v reakcii na niektoré mediálne správy, že Várhelyi na prvý pokus neuspel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Oliver Várhelyi

„Na kandidáta Maďarska na eurokomisára útočia tí istí zástancovia prisťahovalectva, ktorí doposiaľ útočili na maďarskú politiku prisťahovalectva,“ zdôraznil Fidesz s tým, že je rozčarovaný z agresívneho a bezprecedentného podkopávania kandidátov – najskôr Lászlóa Trócsányiho a teraz Várhelyiho.

Poslanci EP počas októbrového vypočúvania zamietli prvých kandidátov na pozície európskych komisárov navrhnutých troma krajinami – Sylvie Goulardovú za Francúzsko, Rovanu Plumbovú za Rumunsko a Lászlóa Trócsányiho za Maďarsko.

Várhelyi by mal byť v novej exekutíve EÚ komisárom pre politiku susedstva a rozšírenie. V priebehu vypočúvania vyhlásil, že Maďarsko aj EÚ majú spoločný cieľ: vytvoriť silnú a úspešnú európsku spoločnosť.

Oliver Várhelyi si okrem iného vypočul otázky poslancov, či bude schopný presadzovať princípy právneho štátu a základné práva v kandidátskych krajinách EÚ. Tieto obavy súviseli s tým, že Maďarsko čelilo v posledných rokoch značnej kritike EP práve pre „prešľapy“ v oblasti právneho štátu.

Niektorí z poslancov sa tiež pýtali, či budúci eurokomisár bude viac lojálny Európskej komisii alebo maďarskej vláde. Várhelyi odmietol podozrenie, že by v exekutíve EÚ mohol pôsobiť ako „hovorca“ maďarského premiéra Viktora Orbána. Zdôraznil, že ako eurokomisár nebude akceptovať zásahy žiadnej z vlád členských krajín do svojho portfólia.

Koordinátori politických skupín z Výboru pre zahraničné veci sa stretli ešte v priebehu štvrtka, aby zhodnotili vystúpenie maďarského nominanta. Koordinátori svoje odporúčanie oznámia Konferencii predsedov EP a tá 21. novembra rozhodne, či sú všetky úkony spojené s vypočúvaním eurokomisárov ukončené. Poslanci EP budú hlasovať o dôvere novej Európskej komisie 27. novembra na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj