Bratislava 10. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

Robert Fico v krátkom videu na sociálnej sieti oznámil, že na základe informácií, ktoré sa k nemu dostali, ruší sľúbenú prednášku na Prešovskej univerzite a prekladá ju na obdobie po parlamentných voľbách. Vo videu tiež odkázal neprajníkom, aby si na najbližšiu prednášku zavolali napríklad Trubana k užívaniu drog, pretože tu on poslúžiť nemôže

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Fico

Na začiatku videa poďakoval rektorovi Prešovskej univerzity prof. Petrovi Kónyovi za možnosť stretnúť sa vo štvrtok so študentmi a pedagógmi odboru politológia. Cieľom stretnutia so študentmi mala byť prezentácia jeho skúsenosti získaných na pozícii trojnásobného premiéra v oblasti medzinárodnej politiky. Osobitne sa chcel venovať aktuálnej situácii v Európskej únii, 15 rokom Slovenska v EÚ a horúcej téme Brexitu.

Na základe informácií, ktoré sa dozvedel o zámere zneužiť štvrtkovú akademickú diskusiu na agresívne a hanlivé protivládne útoky, čo podľa jeho názoru zodpovedá obsahu dnešnej opozičnej politiky, sa nakoniec rozhodol prednášku zrušiť. “Ja si neželám, aby bola akademická pôda takto zneužitá. Mrzí ma, že sú ľudia, ktorým nie je nič sväté a snažia sa nezávislú akademickú pôdu politicky zneužiť.”

V závere videa poďakoval študentom, ktorí prejavili záujem o stretnutie ale myslí si, že bude lepšie ak sa stretnú až po parlamentných voľbách v kľudnejšej atmosfére. “Indivíduám”, ktoré by mali byť organizované z pozadia, odkázal: “Odporúčam organizátorom zajtrajších agresívnych prejavov, aby si zavolali na prednášku napríklad pána Trubana k užívaniu drog. Bohužiaľ ja tu slúžiť nemôžem. Ja som v živote žiadne drogy neužíval,” dodal na záver.

Truban a drogy

Počas leta sa na YouTube objavilo video, v ktorom Truban hovorí na prednáške pred mládežou o drogách. Dokonca sa sám priznal k užívaniu drog.

“To mám zasa, čo ma drogy naučili, že keď máš bad trip (zlý stav po užití drogy), tak že to nie je niečo, čo ti bude trvať celý život. Takže viem, že keby mi je jakeby zle v rodinnom živote, alebo v podnikaní, viem, že to iba prejde,” vyhlásil “nový politik” Truban.

Na inej prednáške zas vysvetľoval svoju cestu k úspechu takto:

“Vždy to vysvetľujem ľuďom na princípe drog. To, ako fungujú drogy, chľast a takáto študentská zábava, to isté viete aplikovať na úspech na prácu.” Viac sa dočítate tu.

Následne sa na sociálnych sieťach objavilo ďalšie Trubanovo video, v ktorom sa pred mládežou opäť nekriticky až pozitívne vyjadruje o drogách:

“Ja som hľadal, či neexistuje už nejaký taký spôsob hackovania, ktorý náš mozog ohlupuje a zároveň je účinný a či sa z neho nedá poučiť. A vďaka mojej dlhodobej práci a skúsenostiam som na to prišiel. Existuje. Áno, sú to drogy.”

A dodal: “Je to napríklad marihuana”, pričom z vrecka vytiahol nejaký sáčok, zrejme so spomínanou marihuanou.

Truban ďalej pokračoval: ”Je to kokaín, LSD”, – to tu nemám pre istotu.”

Následne sa o drogách vyjadril v pozitívnom zmysle: ” Tieto drogy sú úplne super softvéry, ktoré nám hackujú,  ohlupujú náš mozog.”

Neskôr sa Truban  priznal, že sa namotáva na rôzne látky: “Prvý, prvá dávka. To je to najdôležitejšie čo urobiť. Čo to znamená, čo si myslíte, že prečo ja, ja som strašne namotávačský typ na kopec všelijakých látok.”

Truban ďalej poučoval študentov ako brať drogy: “To je základný princíp dať si tú prvú dávku. Neni to len v tom množstve, čo si dáte, ale aj v tom, ako to urobíte. “

“To,čo chcem povedať, je princíp prvej dávky aplikovať aj na toto opakovane. Zo začiatku, nie len to, že ja som si tú prvú dávku dal len tak jemne, ale keď nepatrím k tým piatim percentám, k tým nadrteným ľuďom, tak aj tie ďalšie dávky veľmi, veľmi pozvoľna, pomalučky, úpne easy, dávam si to, kedy sa mi chce. Postupne sa ponáram do tej drogy, netlačím na pílu.” povedal Truban.

Pri týchto Trubanových slovách sa už jasne vynára otázka, či sa nejedná o nejaký z trestných činov. Jeho slová o drogách totiž vôbec nevyznievajú pre mládež varovne, ale skôr pozitívne. Dokonca to dáva za príklad ako dosiahnuť v živote úspech.

Na konci septembra prijala polícia v súvislosti s videami trestné oznámenie. “Pozerali sme aj s právnikmi tie videá, nič tam nenašli,” reagoval Truban. Polícia však videá preveruje.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj