Bratislava 8. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Havran)

Robert Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu. Potvrdil to poslanec NR SR za stranu Smer-SD Martin Glváč, ktorý vyhlásil, „že ide o najschopnejšieho kandidáta na základe jeho doterajšieho pôsobenia”. K tejto téme svoje stanovisko poskytol médiám kandidát na prezidenta SR a predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec

Na snímke kandidát na prezidenta SR a predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec

„Už niekoľko rokov počúvame z úst „štandardných“ politikov vznešené frázy a proklamácie o tom, aké je dôležité, aby bolo naše súdnictvo odpolitizované a aby bolo nezávislé. A tí istí „štandardní“ politici dnes navrhujú na pozície ústavných sudcov aktívnych politikov. Len naivní alebo zle informovaní ľudia si môžu myslieť, že by aktívni politici v pozíciách sudcov, aj ústavných, dokázali a najmä chceli oddeliť svoje politické presvedčenie od nezávislého rozhodovania sudcu,“ konštatuje vo svojom stanovisku Švec a pokračuje.

„Pokiaľ ide o Roberta Fica, jeho právnické a odborné zručnosti sú prekryté hrubou, ale veľmi hrubou vrstvou jeho politickej minulosti, ale aj súčasnosti a neverím mu, že by dokázal post sudcu Ústavného súdu SR vykonávať nezávisle a objektívne. Fico klamal v otázke povinných kvót pre migrantov, kedy sa v Bratislave hral na veľkého ochrancu Slovenska a bojovníka proti kvótam a jeho poslanci, poslanci strany Smer-SD v Európskom parlamente hlasovali za povinné kvóty. Fico klamal aj v otázke boja najmä proti mimovládkam, ktoré sú financované zo zahraničia a dnes sa stavia sa do pozície ochrancu nášho národa pred Sorosom a pritom to boli vlády Roberta Fica, ktoré tým istým mimovládkam odklepli štedré finančné dotácie zo slovenského štátneho rozpočtu.  A preto konštatujem, že ak Robert Fico a jeho komplici nás balamutili v spomínaných záležitostiach, budú nás balamutiť aj v otázke nezávislosti Fica v pozícii ústavného sudcu,“ adresoval Švec tvrdé slová na adresu Roberta Fica.

Svoje vyhlásenie prezidentský kandidát zakončil konštatovaním: „Ak by som bol v pozícii, že by som mal rozhodnúť o vymenovaní alebo nevymenovaní Roberta Fica za sudcu ústavného súdu, Roberta Fica by som za ústavného sudcu nevymenoval, aj kvôli vyššie spomenutým dôvodom.“


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj