Bratislava 8. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR-Radovan Stoklasa)

Smer-SD chce opäť zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov a tiež prijať opatrenie, aby internetové diskusie v médiách neboli anonymné. Zodpovednosť by mal niesť vydavateľ, pod ktorého článkom je takáto diskusia. Oznámil Fico dnes v prejave na médiami dlho očakávanom sneme strany Smer v Trenčíne

Na snímke Robert Fico

“Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k právu na odpoveď pre verejných činiteľov. Nechápem, prečo by politik, ktorý je poopľúvaný na desiatich stranách, nemal mať právo odpovedať,” uviedol Fico. Dodal, že právo na odpoveď už zavedené bolo, ale za vlády Ivety Radičovej ho ponechali len fyzickým osobám, verejní činitelia ho nemajú.

“Ak je nejaká internetová stránka média a vedie sa tam diskusia pod článkami, nemôže byť anonymná. Vydavateľ bude za to musieť niesť zodpovednosť. Nech píšu, že Pellegriniho a Fica treba obesiť, ale nech sa pod to podpíšu. To je jediná možnosť, ako zaviesť v tejto krajine aký-taký poriadok,” opísal opatrenie Fico.

Ulica bola podľa neho oklamaná. Médiá šíria lži, nikdy neboli také militarizované ako dnes. Médiá podľa neho oklamali verejnosť napríklad pri údajnom únose Vietnamca a aj pri úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Fico uviedol, že Slovensko žiadnym spôsobom neparticipovalo na akomkoľvek skutku, ktorý by sa na únos podobal. Pri vražde novinára považuje Fico za lož tvrdenia, že za smrť mladej dvojice je priamo zodpovedá vláda pre jej údajné napojenie na taliansku mafiu.

“Považujem za veľkú chybu, že sme po vražde novinára a jeho priateľky nekomunikovali náš príbeh. To bola najväčšia chyba, ktorú sme v danej situácii urobili. Musím vyzvať všetkých členov strany, že toto sa už musí skončiť. Na každý útok proti nám, kde sa budeme cítiť byť silní, musíme mať dostatok sily odpovedať normálnymi legálnymi prostriedkami, ktoré sú k dispozícii,” zdôraznil predseda strany.

Ako dodal, médiá stranu obviňujú z nárastu extrémizmu a podpory alternatívnych médií. Pritom sa zbavujú zodpovednosti za to, že ponúkajú monopolné videnie sveta.

“Štandardné médiá úplne rezignovali na svoju základnú povinnosť informovať. Už sa ani nesnažia oddeliť názor od spravodajstva. Média nepochopili, že ich jedinou cestou v dobe internetu a sociálnych sietí šíriacich bez problémov akúkoľvek lož, je absolútna dôveryhodnosť. Teraz je šanca pre štandardné médiá. Táto krajina je úspešná, ale keď si otvoríte naše noviny, naše médiá, máte pocit, že žijeme v jednej zaostalej africkej krajine, kde nič nefunguje,” zdôraznil Fico.

Smer-SD chce piatykrát vyhrať parlamentné voľby a zostavovať vládu

Na úvod snemu si delegáti, tak ako to býva zvykom, pripomenuli tých členov strany, ktorí počas tohto roka zomreli. Ich mená sa premietali na plátne vo videoprojekcii. Bolo medzi nimi aj meno bývalého predsedu parlamentu a podpredsedu Smeru Pavol Paška, ktorý zomrel 6. apríla.

Moderátorom a predsedajúcim snemu je podpredseda strany Richard Raši. Pred rokom to bol Peter Pellegrini. Kedysi moderoval snem Pavol Paška. Vtedy bol tiež podpredsedom strany. Na snem prišlo 410 zo 496 delegátov.

Vládny Smer-SD chce piatykrát vyhrať parlamentné voľby a zostavovať vládu. “Inú ambíciu ani nemôže mať,” vyhlásil Robert Fico. Bude si to podľa neho žiadať aj personálne zmeny a povedať si, kde strana urobila chyby. Parlamentné voľby budú podľa Fica v roku 2020, na predčasné hlasovanie dôvod nevidí.

“Dostali sme niekoľko silných úderov. Ak sme prežili to, čo sme prežili, chceme piatykrát za sebou vyhrať voľby a zostaviť vládu. Bude si to vyžadovať veľa personálnych rozhodnutí, odvahu povedať si, čo ďalej, kde sme urobili chyby, ako naložiť s potenciálom, aby sme pôsobili ako jasná alternatíva pre voliča. Je to reálne. Máme naďalej šancu zakotviť sociálnu demokraciu na dlhé roky v spoločnosti,” doplnil Fico.

Ako dodal, v súčasnej opozícii nevidí nič programové, nič, čo by ho malo znervózňovať. Momentálne podľa neho neexistuje alternatívna k súčasnej vládnej koalícii. “Jediným programom opozície je kriminalizácia vládnej koalície, jediným programom je, že nás chce všetkých pozatvárať,” pripomenul Fico.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Pellegrini

Fico: Premiér Pellegrini má plnú podporu všetkých straníckych štruktúr

Fico garantuje premiérovi Petrovi Pellegrinimu absolútnu podporu všetkých straníckych štruktúr. Prosí však jeho aj ministrov, aby viac hovorili o strane. Tandem Fico – Pellegrini podľa expremiéra má zmysel.

Ďalej sa Fico venoval aj budúcoročným prezidentským voľbám, nepovedal meno možného kandidáta. Zopakoval, že Smer-SD postaví a podporí silného a reálneho kandidáta. “Taktika nám hovorí byť zdržanliví. Ak by sme vytiahli meno, stane sa objektom mediálneho a opozičného lynču,” uviedol Fico.

Nevyhol sa ani kritike súčasného prezidenta Andreja Kisku. “Verím, že si vyberieme lepšieho prezidenta, ako máme teraz. Potrebujeme prezidenta, ktorý má vlastný názor, ktorý nie je prázdna bublina,” povedal expremiér s tým, že Slovensko potrebuje prezidenta rešpektovaného na celom svete. Opäť spomenul Kiskove daňové podvody.

Fico má v prezidentskom kandidátovi jasno, ale meno neprezradí

Fico má jasno v prezidentskom kandidátovi, ale nevystaví ho mediálnemu lynču, a preto nepredstaví jeho meno. Ako povedal dnes na tlačovej besede po skončení straníckeho snemu, termín, do ktorého sa musia podať prihlášky do prezidentských volieb, bude končiť v prvý februárový týždeň. „Verím, že Slovensko si vyberie podstatne lepšiu hlavu štátu, ako má teraz,“ dodal.

Fico zopakoval na tlačovej besede, že Smer úspešne vstúpil do 20. roku existencie. „Na slovenskej politickej scéne niet úspešnejšieho projektu. Z 20 rokov budeme 12 súčasťou vládnutia,“ konštatoval. Formulovali sme riziká, ktoré vnímame.

Fico oznámil, že chce otvoriť diskusiu ako zlikvidovať anonymitu zakomplexovaných idiotov, ktorí šíria urážky na internete pod článkami. „Môžu písať urážky, ale musia sa podpísať a zodpovednosť za to ponesie vydavateľ,“ uviedol.