Bratislava 14. februára 2020 (HSP/Foto::TASR-Martin Baumann, Adriána Hudecová)

Šéf Smeru-SD Robert Fico v piatok na tlačovom brífingu v Prešove reagoval na video o pozemkovej kauze Andreja Kisku, ktoré vo štvrtok verejnil na serveri YouTube anonym. Kiska vo vysvetlení uviedol, že ide o primitívne video so zlými hercami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Smeru-SD Robert Fico a prezident Andrej Kiska

Fico sa k téme vyjadril počas brifingu o budúcotýždňovom zasadnutí Národnej rady, kde Smer navrhuje schváliť 13. dôchodky a zvýšené prídavky na deti.

K videu, na ktorom sa Kiskov známy podtatranský stavebník Šuliga rozpráva s bývalým mafiánom Reichelom o tom, že Kiska údajne vedel, že pozemky, ktoré kupuje pod Tatrami boli predtým ukradnuté, Robert Fico na obvinenie Kisku, že ide o jeho pomstu povedal, že sa mu zdá, že v tejto krajine zodpovedá už za všetko – „vrátane, vetra, dažďa, tepla a zimy“.

„Je to smiešne. Tento upotený pán z Popradu by sa mal konečne spamätať. Mňa absolútne nezaujíma, kde je a čo je. Je to vec orgánov činných v trestnom konaní. My tu dnes riešime podstatne vážnejšiu agendu a to sú dôchodky, rodinné prídavky, Istanbulský dohovor. Už to je úplne trápne. Vždy keď na neho niečo vyjde, ja netuším o čo ide, tak vždy hovorí, lebo Fico. Prepáčte, ja k tomu nemám čo povedať,“

Na konkrétnu otázku, čo si myslí o danom videu, či nejde o zinscenovaný materiál Fico povedal, že o videu zatiaľ len počul a čítal.

„To je tak… keď sa to týka Smeru a Fica, tak všetko je pravda. Keď sa to týka niekoho iného, tak to pravda nie je. Ja neviem, ja som len čítal zatiaľ správy, že vyšlo nejaké video… Čo s tým mám?“

Fico opätovne označil Kisku za klamára, podvodníka, zlodeja a úžerníka. „Všetci to viete. A všetci viete, že bola obrovská hanba, že takýto človek mohol byť zvolený za prezidenta SR… Lebo ľudia sú manipulovaní. Ako mohla vyhrať pani Čaputová proti Marošovi Šefčovičovi? My to vysvetlite… A vyhrala,“ skonštatoval na záver Fico.

Radačovský: Moje vyjadrenie je stručné. Vždy si stojím za tým, čo som povedal

K videu sa vyjadril aj nezávislý slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý ešte ako sudca rozhodoval v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, v ktorej vystupoval aj exprezident Andrej Kiska.

Na sociálnej sieti uverejnil svoje stanovisko, ktoré prinášame v plnom znení:

„Dnes je sviatok sv. Valentína. Hoci to nie je typický slovenský sviatok, predsa som ho len chcel stráviť pokojne s manželkou, rodinou a popriať všetkým Slovenkám a ostatným priateľom príjemný sviatok. V posledných hodinách sa však udialo niečo, čo som skutočne nezažil. Z každej strany je mi zasielané video rozhovoru z Popradu, zvoní mi každú chvíľu telefón a vzhľadom na to, že nie som milionár a nie som dotovaný žiadnymi mimovládkami, tak som ho radšej vypol, aby mi nevybuchol, veď dobrý telefón nie je lacná záležitosť. Všetci, vrátane médií, chcú odo mňa, aby som sa vyjadroval k mojej práci sudcu v boji za spravodlivosť.

Moje vyjadrenie je stručné. Vždy si stojím za tým, čo som povedal. A povedal som svojho času nasledujúce a späť brať to nemienim:


„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, zistil by všetky skutočnosti a súvislosti zo spisu tak ako ja, tak keby ja som bol prezidentom republiky, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu politickú funkciu, odídem na 5 rokov do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo do Izraela, pozor, tým nechcem povedať, že si vysoko nevážim americký ľud a židovský národ. Takto by som konal ja.“

Moje vyjadrenie po vyhlásení rozsudku v roku 2018.

Ďalej poukážem tiež na svoje vyjadrenie medializované tiež v roku 2018, ktoré nemienim taktiež korigovať.

„Netúžim po žulovom obelisku na diaľnici pred Popradom tak, ako ho má postavený legendárny sudca Falcone na diaľnici pred Palermom a preto sa k danej kauze vyjadrovať nebudem.“

Slováci a Slovenky, skláňam pred Vami hlavu, Vy ste moja politická frakcia a to frakcia tá najdôležitejšia. Ostatní sú len smiešni poskakujúci poskokovia. Verím Vám, verte aj Vy mne,“ píše na sociálnej sieti JUDr. Miroslav Radačovský.

Blaha: Gauneri patria do basy. A Kiska tam smeruje rekordným tempom

K spomínanému videu, ktoré sa včera objavilo na sieti, sa vyjadril aj poslanec Ľuboš Blaha. „Kiska je až po uši namočený v biznise s mafiánmi. Vidí to na videu celé Slovensko a liberálne médiá nič. Krásne sa ukazuje, za koho kopú. Za svojich vlastníkov, ktorí sponzorujú aj Kisku. Vybavené. Slovenská spravodlivosť. Takzvaná oligarchia,“ píše Blaha.

Podľa Blahu tí, ktorí tvrdia, že video je podvod a že za jeho natočením stoji Smer, iba konšpirujú.

„Ale hlavne, že nás budú obviňovať že sme konšpirátori – ach jaj. Pravda bolí, decká, ale treba sa jej postaviť. Váš veľký prezident je mafiánska špina. Darmo budete moralizovať, keď podporujete mafiánov. Vám nejde o spravodlivosť, vy len nenávidíte Fica. Ste pokrytci, rovnako ako tie vaše podlé média,“ odkázal Blaha.

Dodal, že Kiska kedysi „vyvreskoval“ po zahraničí, že Slovensko je mafiánsky štát a pritom jediné, čo bolo na našom štáte mafiánske, bol celý čas on.

„Gauneri patria do basy. A Kiska tam smeruje rekordným tempom. To video je peklo. Padni komu padni,“ uviedol Blaha v závere.

Jaroslav Zajac, Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj