Nitra 1. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TK KBS)

Farský kostol svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku bol vyhlásený za diecéznu svätyňu. Povýšenie pútnického chrámu oznámil koncom novembra nitriansky biskup Viliam Judák počas svätej omše

Na snímke Chrám svätého Benedikta v Hronskom Beňadiku

V homílii pripomenul starobylosť a význam chrámu v Hronskom Beňadiku v minulosti i v súčasnosti. Vyzdvihol úlohu benediktínov, ktorí tu pôsobili, a ktorí sa na tomto mieste postarali aj o vznik Nitrianskeho evanjeliára, dnes najstaršej zachovanej písomnosti z územia bývalého Uhorska.

Farský kostol v Hronskom Beňadiku je podľa jeho slov, spolu so svätyňou na Skalke, po katedrále druhým najvýznamnejším kostolom v diecéze. Počas svätej omše nitriansky biskup posvätil nový oltár, do ktorého vložil relikvie svätých Andreja Svorada a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy.

V štatutárnych normách, ktoré určil biskup Judák pre Diecéznu svätyňu v Hronskom Beňadiku, sa okrem iného uvádza, že veriacim, ktorí navštívia túto svätyňu a nábožne sa v nej zúčastnia na posvätných obradoch, alebo sa aspoň nábožne pomodlia pred relikviou Kristovej krvi modlitbu Pána a Vyznanie viery, sa udeľujú za obvyklých podmienok čiastočné odpustky, informoval hovorca Biskupstva Nitra Miroslav Lyko. Konferencia biskupov Slovenska podporí žiadosť nitrianskeho biskupa o vyhlásenie tohto chrámu za Baziliku minor.

Kláštor v Hronskom Beňadiku je nazývaný aj perlou Pohronia vďaka kráse starého benediktínskeho gotického chrámu. Na mieste dnešného kostola bola prvá románska bazilika postavená v 11. storočí, v roku 1075. Jej základy boli objavené pri reštauračných prácach v 19. storočí.

Dnešnú trojloďovú stavbu postavili v rokoch 1346 až 1375. V súčasnosti patrí kláštorný kostol k najvýznamnejším gotickým stavbám na Slovensku.

V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu – kúsok tkaniny skropenej Kristovou krvou. Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Opáti sa rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.