Rangún 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)

Sociálna sieť Facebook v stredu uviedla, že zrušila v Mjanmarsku stovky skupín napojených na tamojšiu armádu, stránok a užívateľských účtov, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “koordinovanej zavádzajúcej činnosti”. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

Spoločnosť uviedla, že zrušila celkove 425 stránok, 17 skupín, 135 účtov a 15 účtov na Instagrame, ktoré boli prepojené na mjanmarskú armádu. Tú viaceré organizácie vrátane OSN obviňujú z genocídy a zločinov proti ľudskosti v súvislosti so zásahom voči menšinovému moslimskému etniku Rohingov.

Jedna z odstránených skupín mala 6400 registrovaných členov.

Facebook vo vyhlásení uviedol, že “nechce ľudí alebo organizácie, ktorí vytvárajú sieť účtov s cieľom zavádzať ostatných o tom, kto sú alebo čo robia”.

DPA pripomína, že Facebook zostáva najrozšírenejšou a najvplyvnejšou sociálnou sieťou v Mjanmarsku, kde ju milióny užívateľov primárne využívajú na pozeranie správ, zábavu a komunikáciu.

Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila po kritike, že bol v tejto ázijskej krajine zneužívaný na šírenie nenávistného prejavu a dezinformácií. Facebook viaceré účty mjanmarským jednotlivcom a organizáciám zablokoval aj v októbri a auguste vrátane konto vplyvného vrchného veliteľa armády Min Aun Hlaina.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj