Bratislava 31. januára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Sison)

Facebook  platil ľuďom za využívanie aplikácie Facebook Research (VPN), ktorá umožňuje spoločnosti prístup k údajom používateľov. Používatelia aplikácie vo veku medzi 13 a 35  dostali podľa blogu TechCrunch od firmy mesačne až 20 dolárov 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa správy portálu TechCrunch, uverejnenej v utorok, niektorí používatelia Facebooku poskytujú sociálnym sieťam prístup k svojim údajom v telefóne výmenou za peniaze ako súčasť výskumného projektu od roku 2016.

Facebook, ktorý podľa kritikov nerieši dostatočne ochranu súkromia svojich používateľov, platí ľuďom vo veku od 13 do 35 rokov 20 dolárov mesačne plus ďalšie poplatky za činnosť v telefóne i na webe.

Spoločnosť Facebook má prístup k týmto údajom po tom, čo si používateľ nainštaluje aplikáciu Facebook Research VPN. Spoločnosť tak potom môže sledovať vyhľadávania na webe, informácie o polohe, súkromné správy v aplikáciách sociálnych sietí a ďalšie údaje, informoval bezpečnostný špecialista Guardian Mobile Firewall, Will Straphah.

Podľa TechCrunchu sú účastníci výskumu dokonca požiadaní o vytvorenie screenshotu stránky, ktorá ukazuje, čo si objednali od spoločnosti Amazon.

Apple v stredu potvrdil, že aplikácia porušila pravidlá. Aplikácia je totiž podobná aplikácii Facebook Onavo Protect, ktorú spoločnosť Apple zakázala v obchode App Store z dôvodu porušenia pravidiel ochrany osobných údajov.

“Rovnako ako mnoho spoločností, pozývame ľudí, aby sa zúčastnili výskumu, ktorý nám pomáha určiť, čo môžeme urobiť lepšie,” uviedol hovorca Facebooku. Spoločnosť Facebook ďalej uviedla, že aplikácia nie je tajná.

Dodal, že nešlo o” špionáž “, pretože všetci ľudia, ktorí sa zúčastnili, mali jasné inštrukcie a boli odmenení.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj