Johannesburg 3. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marco Longari)

Zámer bývalého juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu nahrať album bojových piesní z éry apartheidu vyvolal vo štvrtok politickú roztržku, keď opoziční činitelia tento projekt označili za mrhanie peniazmi daňových poplatníkov. Informuje o tom tlačová agentúra AFP

Na snímke Jacob Zuma

Zuma, ktorého zbavili moci vlani po množstve škandálov ohľadom sprenevery, je známy svojím barytónovým hlasom a pravidelným spievaním na zhromaždeniach vládnuceho Afrického národného kongresu (ANC) a na verejných podujatiach.


Exprezident hodlá naspievať album v apríli pred živým publikom a vydať ho ešte tohto roku. Jednou zo zamýšľaných piesní má byť Awuleth’ Umshini Wami (Prines mi guľomet), ktorá je všeobecne považovaná za kontroverznú.

Pieseň je jednou z mnohých skladieb, ktoré zohrali kľúčovú úlohu počas desaťročia dlhého zápasu proti vláde belošskej menšiny v Juhoafrickej republike (JAR) a ktoré sa stále spievajú na protestoch.

“Tieto piesne nám pripomínajú, odkiaľ sme prišli a ako sa naša krajina formovala,” vyhlásil Thembinkosi Ngcobo, šéf kultúrneho života v metropolitnej oblasti eThekwini, ktorá bude sponzorovať Zumov album. Ngcobo dodal, že Zuma nedostane za nahrávku žiadne peniaze a projekt hodlá zrealizovať zdarma, s cieľom “zachovať a šíriť dedičstvo nášho oslobodenia”.

Metropolitná oblasť eThekwini sa nachádza v Zumovej domovskej provincii KwaZulu Natal, ohnisku korupčných škandálov, ktoré sprevádzali jeho vládnutie v rokoch 2009-18 a napokon viedli k jeho zvrhnutiu.

“Samotný album nie je vôbec problémom. Bude však financovaný z verejných prostriedkov a my netušíme, v akej miere,” uviedla pre AFP opozičná členka mestskej rady Nicole Grahamová zo strany Demokratická aliancia (DA).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj