Exprezident Peňa Nieto prijal od El Chapa úplatok 100 miliónov dolárov

New York 16. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Pat Sullivan)

Mexický narkobarón Joaquín “El Chapo” Guzmán zaplatil mexickému exprezidentovi Enriquemu Peňovi Nietovi úplatok vo výške 100 miliónov dolárov (takmer 88 miliónov eur), aby po ňom odvolal pátranie

Na snímke Enrique Peňa Nieto

Vypovedal o tom v utorok na súde v New Yorku kolumbijský pašerák drog a blízky spolupracovník Guzmána Alex Cifuentes. Exprezident údajne pôvodne požadoval 250 miliónov dolárov, než sa uspokojil so 100 miliónmi. Cifuentes povedal, že sumu mu do hlavného mesta v októbri 2012 doniesol El Chapov priateľ.

Peňa Nieto bol prezidentom Mexika v rokoch 2012 až 2018. Proces proti El Chapovi, bývalému šéfovi drogového kartelu Sinaloa, sa začal vlani v novembri. Guzmána zatkli v roku 2016, keď bol ešte stále prezidentom Peňa Nieto a o rok neskôr ho vydali do USA.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj