Alma Ata 30. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brendan Smialowski)

Bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev sa stal vo štvrtok čestným členom kazašského Senátu. Návrh, ktorý senátori jednomyseľne schválili, predložil úradujúci prezident Kasym-Žomart Tokajev, informoval ruský spravodajský portál Novaja gazeta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nursultan Nazarbajev

Tokajev v zdôvodnení svojho návrhu uviedol, že “ide o spravodlivé ocenenie obrovských zásluh”, ktoré má Nazarbajev v oblasti formovania a rozvoja Kazachstanu a konsolidácie spoločnosti.

Deň predtým sa Nazarbajev stal čestným predsedom Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady. Ide o pozíciu vytvorenú špeciálne pre neho.

Nazarbajev, pôvodne sovietsky komunistický funkcionár, bol prvým prezidentom nezávislého Kazachstanu. Vo funkcii bol od apríla 1990. V predčasných prezidentských voľbách v apríli 2015 získal 97,75 percenta hlasov. Jeho súčasné piate funkčné obdobie sa malo skončiť v apríli 2020.

Právomoci hlavy štátu po odstúpení Nazarbajeva prešli na predsedu senátu Tokajeva. Nazarbajev zostal predsedom bezpečnostnej rady krajiny.

Oznámenie o Nazarbajevovom odchode z prezidentskej funkcie prišlo v čase rastúcej nespokojnosti v Kazachstane, ktorého hospodárstvo sa zotavuje z poklesu cien ropy a sankcií západných štátov voči jeho kľúčovému obchodnému partnerovi Rusku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj