Bratislava 15. februára 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP/CDC)

Aktuálne je vo svete 45 171 infikovaných ľudí vírom covid-19. Vírus už usmrtil v Číne 1 115 ľudí (stav 14. 2. 2020). To sú však len oficiálne čísla – podľa expertov a neoficiálnych informácií z Číny, sa počíta s tým, že v Číne je desaťnásobne viac infikovaných, ako krajina priznáva. V Nemecku je zatiaľ 17 ľudí nakazených koronavírom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke mutácia koronavírusu

Strach pred silným globálnym rozširovaním covidu rastie. Čo v tomto smere ľudstvo čaká ?

Hoci veľká väčšina postihnutých je v Číne, predovšetkým v obrovskom meste Wuhane, sledujú experti vývoj situácie s veľkými starosťami a obavami.


Predpokladajú tri možnosti ďalšieho vývoja:

1, príde k pandémii

To je najhorší prípad z troch možností. V tom prípade by sa vírus rozšíril po celom svete a vyžiadal si nespočetné obete. Pri poslednej pandémii, ktorá vypukla pred viac ako pol storočím, v roku 1953, zomrelo v jej dôsledku milión a stotisíc ľudí. Usmrťoval ich vtedy nový neznámy influenzný-vírus H2N2.

V prípade pandémie teraz, v súčasnosti, by mohol byť počet mŕtvych oveľa vyšší už len preto, že na svete žije okolo 7,7 miliard ľudí a v roku 1953 ich žilo približne trikrát menej, okolo 2, 6 miliard. Okrem toho intenzívna globalizácia a extrémne cestovanie obrovského počtu ľudí v súčasnosti veľmi podporuje šírenie infekcie. V roku 1953 bol tento faktor oproti dnešnej dobe oveľa nižší.

Asi najčiernejší scenár pandémie predpokladá epidemiológ profesor Gabriel Leung z University Honkong. Pre britský Guardian povedal, že nevylučuje, že v krajnom prípade sa môže infikovať aj viac ako 60 percent svetovej populácie.

2, koronavírus-ochorenia vyústia do tzv. civilizačných ochorení

Je úplne realistická taká možnosť, že ochorenie pľúc v dôsledku ich infikovania sa koronavírom bude prepukávať len v istých obdobiach a bude postihovať predovšetkým starších ľudí a tých, ktorí majú slabú alebo narušenú imunitu.

V tom prípade to bude podobné ako je to s chrípkou. Vždy príde a vždy aj odíde a vždy na ňu viacerí ľudia aj zomrú. Vírus bude cirkulovať v obyvateľstve a jeho prepuknutie nastane najmä v zimných mesiacoch.

3, koronavírus bude postupne utlmený

Zatiaľ koronavírus zúri takmer výlučne v Číne. Tamojší experti sa snažia robiť všetko pre to, aby jeho zúrenie utlmili. Boli zavedené prísne opatrenia na to, aby sa to napokon podarilo.

To znamená, že v takom prípade príde niekedy k tomu, že postupne sa bude infikovať čoraz menej ľudí v Číne, až sa nakoniec infekcia prestane šíriť.


K tomu príde vtedy, keď sa čoraz viac infikovaných dokáže vírusu ubrániť, a tak ho potom už nebudú šíriť ďalej.

Tak sa to udialo aj v prípade SARS pandémie v rokoch 2002, 2003.

Zatiaľ však experti vedia príliš málo o koronavíruse. Pracujú však horúčkovito na tom, aby sa o ňom dozvedeli všetko potrebné k tomu, aby ho napokon dostali pod kontrolu.

Roman Bednár

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj