Expert vysvetlil, prečo Slovensko vystúpilo proti Nord Stream 2

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Moskva 6. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Slová slovenskej strany o Nord Stream 2 spojené s prianím Washingtonu vytesniť Rusko z európskeho trhu energetických nosičov, vyhlásil prezident Centra strategických komunikácií Dmitrij Abzalov v rozhovore pre televízny kanál RT

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Takéto útoky na Nord Stream 2, ktoré Washington podporuje, spojené nie sa starosťami o záujmy Ukrajiny či Slovenska, ale s prianím Štátov vytesniť Rusko na európskom trhu nosičov energie. USA, ktoré sú teraz exportérom plynu a konkurentom na tomto trhu, principiálne vystupujú proti ruskému exportu. To, že USA takticky podporujú Ukrajinu a Slovensko, vás nesmie zmiasť. V skutočnosti idú akékoľvek problémy s ruskými dodávkami na ruku iba americkej strane. Aj v Bratislave to musia chápať,povedal Abzalov.

No však, myslí si expert, pre Slovensko je výhodné zachovať konštruktívne vzťahy s Ruskom, a Bratislava sa o to aj snaží. Na rozdiel od Poľska nemá Slovensko možnosť postaviť LNG terminály kvôli vzdialenosti od mora. Pre krajinu je preto výhodné orientovať sa na dodávky potrubím.

Pre Slovensko je výhodné dohovárať sa s Moskvou, pretože rovnako bude nakupovať ruské palivo. Bratislava chce ráznymi vyhláseniami zosilniť svoju vyjednávaciu pozíciu. Nejaký objem tranzitu ale v každom prípade cez Slovensko zostane, aj keby nemal byť tak veľký ako predtým,dodal Abzalov.

Plynovod Nord Stream 2 počíta so stavbou dvoch liniek plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom s výkonom 55 miliárd kubických metrov plynu ročne. Projekt by mal byť podľa plánu dokončený v tomto roku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj