Exkluzívny prieskum pre ta3: Parlamentné voľby by v júni vyhral Smer-SD. Do NRSR by prešlo sedem strán

www.slovanskenoviny.sk/rss Dôveryhodnosť politikov Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici júna, vyhrala by ich strana... Príspevok Exkluzívny prieskum pre ta3: Parlamentné voľby by v júni vyhral Smer-SD. Do NRSR by prešlo sedem strán je zobrazený ako prvý na .

Exkluzívny prieskum pre ta3: Parlamentné voľby by v júni vyhral Smer-SD. Do NRSR by prešlo sedem strán

www.slovanskenoviny.sk/rss

Dôveryhodnosť politikov

Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici júna, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 23,4 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo ešte ďalších šesť strán vrátane hnutia Republika.

Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry SANEP pre televíziu ta3 a denník Pravda. O výsledkov informoval portál televízie ta3.

Sedem strán v parlamente

Do poslaneckých lavíc by v polovici júna zasadli členovia siedmich politických strán.

Najvyššiu dôveru voličov si udržiava strana Smer-SD, ktorú by volilo 23,4 percenta opýtaných. Druhé miesto obsadila strana Progresívne Slovensko so ziskom 20,5 percenta. Prvú trojicu uzatvára strana Hlas-SD, ktorú by volilo 14,3 percenta respondentov.

Štvrté by skončilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 7,4 percenta. Nasleduje mimoparlamentné hnutie Republika, ktoré by volilo 6,4 percenta. Strane Sloboda a Solidarita (SaS) by svoj hlas odovzdalo 6,1 percenta opýtaných. Do parlamentu by sa dostala ešte strana SNS so ziskom piatich percent.

Pred bránami parlamentu by ostali Aliancia-Szövetség (4,6 percenta). Potrebných päť percent by ďalej nezískalo ani zoskupenie Slovensko Za ľudí, KÚ (4,5 percenta), Demokrati (3,2 percenta) či strana Sme rodina (2,1 percenta).

Zisk mandátov

V prepočte na kreslá v parlamente by strana Smer-SD získala 42 mandátov, PS 37 a Hlas-SD 26. KDH by v NR SR malo 13 poslancov, Republika 12, SaS 11 a SNS deväť.

Dôveryhodnosť politikov

Prieskum sa zameral aj na dôveryhodnosť predsedov politických strán. Najdôveryhodnejším je súčasný premiér a predseda strany Smer–SD Robert Fico, ktorému dôveruje 43 percent a nedôveruje 51 percent respondentov.

Druhým najdôveryhodnejším predsedom je líder PS Michal Šimečka. Dôveruje mu 31 percent a nedôveruje mu 58 percent opýtaných. Šimečku nasleduje novozvolený predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s dôverou 29 percent a nedôverou 51 percent.

Najmenej dôvery si vyslúžil bývalý premiér Igor Matovič, ktorému verí osem percent a nedôveruje 75 percent respondentov.

V relácii V politike predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok v reakcii na prieskum pripustil, že voliči Hlasu pravdepodobne reagovali na atentát na Roberta Fica a v prieskume podporili Smer. Šéf kresťanských demokratov upozornil na to, že jeho hnutie zaznamenalo nárast preferencií.

Prieskum sa uskutočnil od 12. do 17. júna 2024 na vzorke 1 950 respondentov.

V čase konania prieskumu by sa 13,8 percenta opýtaných nevedelo rozhodnúť, ktorú politickú stranu voliť. Ďalších 18,3 percent uviedlo, že by nešli voliť. Rozhodnutých by bolo 67,9 percent oprávnených voličov.

Podľa prieskumu vy strany vládnej koalície opäť zostavili vládu a mali by tesnú parlamentnú väčšinu (77). S hnutím REPUBLIKA by to mohli istiť a dokonca tesne atakovať ústavnú väčšinu (89) kresiel v parlamente.

/ skspravy.sk /

Príspevok Exkluzívny prieskum pre ta3: Parlamentné voľby by v júni vyhral Smer-SD. Do NRSR by prešlo sedem strán je zobrazený ako prvý na .