Kišiňov 11. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Päť európskych štátov sa v pondelok pripojilo k Severoatlantickej aliancii a vyzvalo na “pokoj a zdržanlivosť” v Moldavsku. Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo vyjadrili podporu moldavskému parlamentu, ktorý vzišiel z februárových volieb a bol rozpustený 9. júna, teda deň po tom, ako zákonodarcovia vyslovili dôveru novej vláde, informovala v utorok agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podporu novej koalícii, ktorú vytvorili proeurópsky blok ACUM a proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM), vyjadrilo tiež Rusko.

Súčasná kríza v Moldavsku súvisí s výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konali ešte 24. februára. Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa PSRM podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s ACUM, že vystúpia proti Demokratickej strane Moldavska (PDM), ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu. Na čele PDM je kontroverzný oligarcha Vlad Plahotniuc.

Predsedníčkou parlamentu sa na základe dohody PSRM a ACUM stala socialistka Zinaida Greceaniiová.

Následne sa však PDM cez víkend obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) namiesto Dodona právomoc podpísať výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb. Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj