Brusel 7. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

V Európe môže vzniknúť vlastný platobný systém, ktorý má oslabiť pozície Visy, Mastercard a ďalších cudzích technologických monopolistov. Informujú o tom noviny The Brussels Times

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Noviny píšu, že na vytvorení celoeurópskeho platobného systému pracuje 20 európskych bánk. PEPSI (PanEuropean Payment System Initiative) sa zameriavať na akékoľvek typy bezhotovostných platieb.

Podľa anonymného zdroja z francúzskeho bankového sektora, ktorého slová sa uvádzajú, iniciatíva vytvorenia PEPSI predovšetkým politické korene, ako keby išlo len o technickú stranu veci. Uvádza sa, že v roku 2017 Európska centrálna banka vyjadrila znepokojenie nad zvrchovanosťou platieb a uvádzala, že bude priaznivo vnímať preberanie tejto témy.

V minulosti k vytvoreniu vlastného platobného systému európske štáty vyzval Burkhard Balz, člen výkonnej rady nemeckej centrálnej banky. Podľa neho nemožno ľahostajne vnímať skutočnosť, že z európskych bánk sa stávajú len spracovatelia platieb, keď také spoločnosti ako Apple, Google, PayPal či Amazon sa dostávajú do prvých radov vo vzťahoch s klientmi.

Medzinárodný trend

Objavenie iniciatívy vytvorenia alternatívneho platobného systému nie je novou vecou. V tohtoročnom máji o takýchto plánoch informoval bankový regulátor Venezuely SUDEBAN. Tento krok vyvolali sankcie, uvalené proti krajine zo strany Spojených štátov. Prevádzky medzinárodných systémov debetných a kreditných kariet sa však krajina nevzdala.

S myšlienkou vytvorenia spoločného platobného systému prišli aj krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika, pozn. red.). Predpokladá sa, že by platobné operácie mohli prebiehať pomocou mobilnej aplikácie nezávislé na národnej mene zákazníka.

V roku 2015 spustila vlastný platobný systém MIR Ruská federácia. Urobila tak po tom, čo Visa a Mastercard odmietli spoluprácu s niekoľkými bankami krajiny na pozadí amerických sankcií.

Veľmi silné pozície na vnútornom trhu svojej krajiny majú čínske platobné systémy. Podľa novín The South China Morning Post vyše 90% všetkých transakcií pomocou platobných kariet v Číne prebieha cez UnionPay. Zahraniční poskytovatelia platieb tiež čelia na čínskom trhu duopolu Alipay a Wech Pay, keď každý z nich má zhruba 50% podiel v oblasti mobilných platieb.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj