Bratislava 10. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Na území Európy vznikne osem centier, kde sa budú nachádzať veľmi výkonné počítače. Európska únia chce týmito prostriedkami dohnať technologickú zaostalosť za USA, Japonskom a Čínou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Prvé centrum so superpočítačom by sa malo začať používať v druhej polovici roka 2020. Centrá budú spojené vysokorýchlostnou sieťou, vyhlásili v piatok zástupcovia Európskej komisie. Celkové náklady na projekt by mali dosahovať 840 miliónov euro. Na projekt upozornil portál Pravda.

Počítače by sa mali nachádzať v Sofii (Bulharsko), Maribore (Slovinsko), Ostrave (ČR), Barcelone (Španielsko), Bologni (Taliansko), Bissene (Luxembursko), Kajaane (Fínsko), posledný by sa mal nachádzať na území Portugalska.

Podľa plánov by táto nová infraštruktúra mala poskytovať výpočtový výkon pre 800 vedeckých a priemyselných oblastí.

Jedná sa o plány Európskej komisie, ktoré boli vytvorené spolu s členskými štátmi Európskej únie.

“Tieto pracoviská poskytnú našim výskumníkom prístup k superpočítačom svetovej triedy, ktoré predstavujú strategické zdroje pre budúcnosť európskeho priemyslu,” vyhlásil podpredseda Európskej komisie a komisár pre digitálny trh Andrus Ansip.

Jedným z hlavných smerov novej vznikajúcej infraštruktúry má byť aj kybernetická bezpečnosť.

Európska komisia tiež vyhlásila, že v súčasnej dobe sú európski vedci odkázaní na cudzie výpočtové kapacity. Nová štruktúra by v tejto oblasti mala dať Európe viac nezávislosti.

V minulom roku médiá informovali, že v Spojených štátoch bol vytvorený najvýkonnejší počítač na svete s názvom Summit. Počítač dokáže vykonať 200 tisíc triliónov výpočtov za sekundu.

V Rusku sa tiež nachádza niekoľko superpočítačov. Jedným z najznámejších je superpočítač Lomonosov-2, ktorý sa nachádza na pôde Moskovskej štátnej univerzity Lomonosova. V marci roku 2018 bol sprevádzkovaný počítač Govorun, ktorého úlohou bude spracovávať informácie, ktoré sa získajú z nového ruského urýchľovača častíc NICA.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj