Bratislava 29. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)

Slovensku podľa podpredsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej hrozí ďalší veľký eurofondový škandál. Ako uviedla na stredajšej tlačovej besede, Európska komisia Slovensku pozastavila preplácanie výdavkov v Operačnom programe Ľudské zdroje. Podľa nej ide o pozastavenie platieb na projekty pre tých najohrozenejších, keďže ide o projekty pre seniorov, domácej ošetrovateľskej starostlivosti, terénnej starostlivosti alebo tvorby pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Veronika Remišová

„Projekty tak budú ohrozené, môže to spôsobiť obrovské problémy hlavne poskytovateľom sociálnych služieb a môže to spôsobiť aj krízovú situáciu v obciach a mestách,“ povedala. Strana sa bude snažiť o zvolanie zasadnutia parlamentného sociálneho výboru a žiadať o vykonanie poslaneckého prieskumu v Implementačnej agentúre Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorá má na starosti riadenie Operačného programu Ľudské zdroje. Audit, ktorý k tejto situácii viedol, podľa Remišovej rezort práce a sociálnych vecí tají. „Chceme, aby ministerstvo sprístupnilo audit, dokumenty a pochybenia, pre ktoré nám Európska komisia zastavila platby,“ povedala.

Podľa Remišovej ide o závažné nedostatky vo fungovaní systému. „Ministerstvo verejnosť o problémoch vôbec neinformovalo, túto situáciu zatajilo,“ tvrdí Remišová. Európska komisia podľa nej poslala Slovensku tzv. varovný list. „Príčinou tejto situácie je zlé riadenie programu zo strany Implementačnej agentúry ministerstva práce,“ zdôraznila. Tvrdí, že preplácanie projektov Európska komisia zastavila už pred Vianocami, teda koncom minulého roka, hlavné problémy sú však známe už od začiatku vlaňajška.

Ministerstvo práce však podľa Remišovej nedostatky neodstránilo. „Dnes čelíme situácii, že všetky platby z tohto operačného programu sú pozastavené,“ povedala. Riešenie tejto situácie podľa nej súčasná vláda pravdepodobne nechá až na budúcu vládu. Ako ďalej uviedla, pri riadení eurofondov vládne obrovská byrokracia. Strana Za ľudí presadzuje, aby mali eurofondy len jeden spoločný riadiaci orgán. „Táto vládna koalícia nevie efektívne využívať podporu z eurofondov, peniaze sú, ale sa nevedia využívať,“ dodala.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj