Europoslanci v rezolúcii schválili predbežný plán na podporu mimovládok a ľudskoprávnych organizácii zo strany únie na úrovni 1,8 miliardy eur

Brusel 18. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili rezolúciu z dielne Výboru pre občianske slobody, podľa ktorej by sa mal strojnásobiť objem prostriedkov vyčlenených na dlhodobý rámec EÚ (2021-2027) Program práv a hodnôt až na výšku 1,83 miliardy eur, pričom Európska komisia pôvodne navrhovala 642 miliónov eur.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa textu rezolúcie, Európska únia by mala výraznejšie podporovať demokraciu, právny štát a základné práva v celej EÚ, a to aj prostredníctvom podpory organizácií občianskej spoločnosti. Informoval holanský server europa-nu.

Mandát Európskeho parlamentu na začatie rokovaní s ministrami členských krajín EÚ bol schválený 426 hlasmi, pričom proti bolo len 152 a 45 sa zdržali.

“Kvôli ochrane a podpore práv a hodnôt zakotvených v článku 2 Zmluvy o EÚ prostredníctvom podpory organizácií občianskej spoločnosti na miestnej, regionálnej, národnej a nadnárodnej úrovni sa program snaží podporovať rovnosť a nediskrimináciu, angažovanosť a účasť na demokratickom procese a boj proti násiliu.”

Z týchto stámiliónov eur z rozpočtu EÚ sa majú financovať činnosti a kampane na zvyšovanie povedomia o európskych základných hodnotách a právach a povinnostiach vyplývajúcich z občianstva EÚ.

V dokumente boli navrhnuté iniciatívy na reflektovanie faktorov vedúcich k vzniku totalitných režimov a pripomínanie ich obetí. Poslanci tiež chcú podporovať projekty družobného partnerstva miest, organizácii obhajujúcich ľudské práva, opatrenia proti nenávistným prejavom a dezinformáciám a takisto projekty na podporu obetí násilia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj