Štrasburg 3. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)

Na ustanovujúcom zasadnutí nového Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu boli v stredu zvolení všetci 14 podpredsedovia tejto inštitúcie. Ide o zástupcov šiestich politických skupín a desiatich členských štátov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanci Európskeho parlamentu

Jedenástich zvolili v prvom, dvoch v druhom a jedného v treťom kole, informovala v stredu večer webová stránka EP.

V prvom kole hlasovania poslanci zvolili 11 podpredsedov: Mairead McGuinessovú (EPP, Írsko), Pedra Silvu Perreiru (S&D, Portugalsko), Rainera Wielanda (EPP, Nemecko), Katarinu Barleyovú (S&D, Nemecko), Othmara Karasa (EPP, Rakúsko), Ewu Kopaczovú (EPP, Poľsko), Kláru Dobrevovú (S&D, Maďarsko), Ditu Charanzovú (RE, Česko), Nicolu Beerovú (RE, Nemecko), Líviu Járókaovú (EPP, Maďarsko) a Heidi Hautalovú (Zelení/EFA, Fínsko).

V druhom kole boli zvolení dvaja podpredsedovia: Marek Kolaja (Greens/EFA, Česko) a Dimitrios Papadimulis (GUE/NGL, Grécko). Z tretieho kola vzišiel posledný zo 14 podpredsedov Fabio Massimo Castaldo (nezaradený, Taliansko).

Najväčší počet hlasov (618) získala Írka McGuinessová, ktorá bola zvolená už v prvom kole. Najmenšiu podporu (248 hlasov) zaznamenal v treťom kole Talian Castaldo. V prvých dvoch kolách bola potrebná absolútna väčšina, zatiaľ čo v poslednou už len relatívna väčšina poslancov.

Europoslanci už predtým zvolili za nového predsedu parlamentu talianskeho socialistického europoslanca Davida Mariu Sassoliho. V druhom kole voľby získal 345 hlasov a potrebnú nadpolovičnú väčšinu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj