Brusel 12. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DAPD-Clemens Bilan)

Európsky parlament (EP) v stredu schválil rozsiahlu obchodnú dohodu medzi EU a Japonskom, ktorá je Európanmi prezentovaná ako “symbol” proti protekcionizmu amerického prezidenta Donalda Trumpa

Ilustračné foto

Dohoda o voľnom obchode medzi Japonskom a EÚ (JEFTA), ktorá vstúpi do platnosti 1. februára 2019, bude pokrývať záujmy približne 600 miliónov spotrebiteľov a obsiahne takmer tretinu svetového HDP. Jej cieľom je odstrániť prevažnú väčšinu ciel a poplatkov, čo každoročne exportným spoločnostiam z EÚ ušetrí náklady vo výške jednej miliardy eur. Dohoda zruší aj množstvo regulačných prekážok a otvorí Európanom japonský trh so 127 miliónmi spotrebiteľov.

Z hľadiska európskych záujmov ide o dobrú správu pre agropotravinárske odvetvie, lebo JEFTA zruší väčšinu sadzieb pre potravinové výrobky (niekedy až po prechodnom období). Obe strany dosiahli kompromis aj v súvislosti s citlivou otázkou mliečnych výrobkov, najmä syrov dovážaných z krajín EÚ, pri ktorých Japonci budú postupne znižovať daňové zaťaženie.

Profitovať by z dohody mali aj sektory vína, liehovín, mäsa, mlieka a textilu. Avšak na najcitlivejšie odvetvia EÚ, medzi ktoré patrí aj produkcia ryže, sa budú vzťahovať ochranné opatrenia.

Dohoda chráni 205 európskych zemepisných označení, čo je dôležité pre malé a stredné podniky v potravinárskom odvetví. Tie tvoria približne 78 % vývozcov z EÚ do Japonska.

Japonsko otvorí svoj trh verejného obstarávania v oblasti železníc a železničnej dopravy pre dodávateľov z EÚ na celom území krajiny, trh verejného obstarávania v ďalších sektoroch bude pre podniky z EÚ sprístupnený v 54 kľúčových mestách.

Liberalizované budú aj služby elektronického obchodu, medzinárodnej námornej dopravy a poštové služby.

Japonskej strane sa zas podarilo zabezpečiť voľný prístup na európsky trh s automobilovým priemyslom, kde však tiež existuje určité prechodné obdobie, aby to pre európskych výrobcov nebol “veľký šok”.

Za obchodnú dohodu s Japonskom, ktorú EÚ považuje za “najdôležitejšiu, aká kedy bola uzavretá”, hlasovalo 474 poslancov, 152 bolo proti a 40 sa zdržali hlasovania.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj