Praha 19. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/Michael Probst)

Česká ekonómka Markéta Šichtařová sa pozrela z hospodárskeho hľadiska na svetovú politiku. V rozhovore pre server iDNES.cz prehovorila aj o tzv. mýte ruskej hrozby, vysvetlila, prečo by sa fake news nemali regulovať a čo sa teraz deje s európskou ekonomikou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke logo eura pred budovou Európskej centrálnej banky

Ekonómka Markéta Šichtařová tvrdí, že hovoriť či navyše obávať sa tzv. hrozby z Ruska za to vôbec nestojí, pretože vo svetovej politike je väčší hráč z východnej Ázie. Ekonomika Európskej únie zažíva takú krízu, že by ju pokojne mohla kúpiť Čínska ľudová republika.

“Čína by sa mohla veľmi skoro pokúsiť ekonomicky, kolonizovať  práve aj Európu. Európa je slabá. Zaostáva, stagnuje a ekonomicky rozhodne nemá na to, aby sa s Čínou porovnávala, “povedala.

Ekonómka tvrdí, že jeden z problémov Európy sa zakladá na tom, že sa štáty EÚ snažia akýkoľvek technologický pokrok pozastaviť. Vysvetlila to na príklade Nemecka, ktoré likviduje dieselové motory. Tento krok ekonómka považuje za extrémne ekonomicky a finančne náročný. “Ak si dáme nerealistické ciele, tak nás to bude ekonomicky decimovať,” uviedla.

Európa podľa Šichtařovej navyše zápasí s krízou spoločensko-ekonomickou. Mimo toho, že existuje veľa firiem, ktoré prežívajú len vďaka napojeniu na permanentnú úverovú linku, EÚ je tiež premorená neomarxistami. Do Európy sa tak podľa nej vráti socializmus s tým rozdielom, že dnes pochádza zo Západu. Česká republika je na tom však podľa nej lepšie ako iné európske štáty. “Regulácia u nás, hoci máme napríklad EET, nie je zďaleka tak veľká ako v Európe,” povedala Šichtařová.

Medzitým čo sa francúzski školáci budú povinne stretávať a hodnotiť nepravdivé správy, česká ekonómka uisťuje, že dezinformácie sa všeobecne preceňujú a ich regulácia je nebezpečná.

“Reguláciou odnaučíme mladých aj starších ľudí vlastnému mysleniu, stanú sa z nás veľmi ľahké obete fake news, pretože ich nebudeme vedieť rozpoznať,” argumentovala ekonómka. Dodala, že súčasne je boj proti dezinformáciám častejšie skôr bojom proti opačným názorom, než že by išlo o lživé správy. Podľa Šichtařovej pritom úsilie zamerané na slepom prijatí niektorých názorov prestupuje celou spoločnosťou.

Ekonómka Markéta Šichtařová je jednou z najznámejších v Českej republike. V posledných mesiacoch dokonca začala spolupracovať s novým hnutím Trikolóra Václava Klausa mladšieho na vytvorení ekonomického programu strany.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj