Moskva 13. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)

Hoci konflikt ohľadom podpory Airbusu siaha do roku 2004, napätie medzi a USA sa v poslednej dobe začalo zase zvyšovať potom, čo Donald Trump oznámil, že USA chcú zaviesť clá vo výške 11 miliárd dolárov na produkty kvôli správe WTO o nelegálnych dotáciách európskemu gigantu Airbus. To bude mať vplyv na už tak komplikované obchodné vzťahy medzi a USA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Očakáva sa, že Európska komisia predloží návrh zoznamu colných sadzieb na dovážaný tovar v USA, ktorého hodnota je približne 22,6 miliárd USD k 17. aprílu, je to uvedené v niekoľkých správach, ktoré citujú európskych diplomatov.

Tento zoznam bude údajne väčší ako požaduje Svetová obchodná organizácia. Očakáva sa, že WTO rozhodne o tejto záležitosti najskôr v marci 2020. V súčasnej dobe WTO skúma prípad USA proti , ktorý údajne ukončí do júna alebo júla 2019.

Tieto správy prišli po oznámení Donalda Trumpa, že Washington zdaní export do výšky 11 miliárd dolárov v reakcii na záver WTO, že blok dotoval leteckého obra Airbus v rozpore s existujúcimi predpismi.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire sa nedávno stretol so svojím americkým kolegom Stevenom Mnuchinom a ďalšími vysoko postavenými úradníkmi, vrátane obchodného predstaviteľa Roberta Lighthizera, a ekonomického poradcu Larryho Kudlowa.

Bolo to konštruktívne a priame, ale tiež ťažké a napäté, okomentoval výsledky rokovaní.

Dohady Washingtonu s Bruselom ohľadom dotácií pre Airbus, dlhoročného súpera amerického konkurenta Boeing, siahajú do roku 2004, kedy sa USA prvýkrát obrátili na WTO. V roku 2011 WTO potvrdila, že spoločnosť Airbus dostala v rokoch 1968 2006 dotácie z EÚ vo výške 18 miliárd dolárov. USA tvrdia, že dotácie EÚ spôsobili pokles predaja spoločnosti Boeing a viedli k tomu, že stratil podiel na trhu v krajinách po celom svete.

zase obvinila USA, že poskytli spoločnosti Boeing nespravodlivú podporu, a to prostredníctvom daňových úľav, a prejednávajú túto otázku aj u WTO. Brusel prehlasuje, že Washington poskytol Boeingu viac ako 5 miliárd dolárov dotácií v rokoch 1989 až 2006.

Nové dohady sa nedávno vystupňovali kvôli správe Svetovej obchodnej organizácie, ktorá bola uverejnená v roku 2018, v ktorej bolo uvedené, že blok poskytol nezákonné dotácie leteckému podniku Airbus, a spôsobil tak nepriaznivý efekt americkému súperovi Boeingu.

Tento nový obrat zhoršil už aj tak napäté obchodné vzťahy medzi oboma spojencami. V minulom roku sa vzťahy prudko zhoršili, keď Donald Trump zvýšil clá na dovoz ocele a hliníka. Európa reagovala tiež zavedením cla na niektoré druhy tovaru z USA. Vlani v júli však a USA nakoniec uzavreli prímerie, keď Trump sľúbil, že neuloží odvetné clá na autá z .

Európska komisia sa teraz pripravuje na významné obchodné rokovania s vládou USA, ktorá majú za cieľ napraviť obchodné vzťahy medzi spojencami. Napriek pretrvávajúcemu odporu Francúzska nedávne rokovania získali počiatočné povolenia od veľvyslancov členských štátov, aby na nich bolo prerokované zníženie taríf na priemyselné tovary a bola uľahčená výroba tovaru, ktorý spĺňa normy EÚ alebo USA. Avšak príkazy, ktoré boli pôvodne predložené v januári, teraz čakajú na konečné schválenie zo strany národných ministrov.


Zdroj