EÚ kritizovala potlačovanie ľudských práv v Nikarague

Brusel 21. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Esteban Felix)

Európski diplomati v pondelok ostro kritizovali situáciu v oblasti ľudských práv a občianskych slobôd v Nikarague, ktorá sa podľa nich stále zhoršuje. Účastníci Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli upozornili na brutálne potláčanie protivládnych protestov v Nikarague, ktoré vypukli v apríli 2018. Zrážky medzi bezpečnostnými silami a demonštrantami si vyžiadali už stovky mŕtvych a zranených a sprevádzalo ich hromadné zatýkanie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa stanoviska EÚ nikaragujské úrady pri zatýkaní občanov postupovali svojvoľne a nerešpektovali zákonné postupy.

Ministri zahraničných vecí EÚ vo svojich záveroch zdôraznili, že nedávne opatrenia zamerané proti organizáciám občianskej spoločnosti a nezávislým médiám predstavujú ďalší úder pre demokraciu, ľudské práva a občianske slobody v Nikarague. To podľa európskych diplomatov vedie k ďalšiemu zhoršovaniu politickej a sociálnej krízy v tejto stredoamerickej krajine.

EÚ v tejto súvislosti dôrazne odsúdila represie nikaragujských úradov voči médiám a občianskej spoločnosti a využívanie protiteroristických zákonov na potláčanie nesúhlasných názorov.

Diplomati vo svojich záveroch odkázali, že EÚ je pripravená podporiť sprostredkovateľské úsilie prijateľné pre všetky zainteresované strany.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj