Brusel 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Európska komisia (EK) vo štvrtok upozornila, že Európska únia (EÚ) prijme “primerané opatrenia”, a to aj na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO), proti plnému uplatňovaniu amerického zákona, ktorý otvára cestu pre súdne spory v USA proti zahraničným firmám pôsobiacim na Kube

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v apríli oznámila, že od 2. mája umožní súdne procesy proti zahraničným firmám pôsobiacim na majetku, ktorý Kuba zobrala Američanom po revolúcii z roku 1959. Trump presadzuje ustanovenie takzvaného Helmsovho-Burtonovho zákona  z roku 1996, ktorého účinnosť odkladali predošlé americké vlády každých šesť mesiacov.

V praxi to znamená, že Američania s kubánskym pôvodom, ktorí sa stali americkými občanmi, môžu od štvrtku na amerických súdoch požadovať odškodnenie od kubánskej vlády alebo od súkromných zahraničných spoločností podnikajúcich na Kube za ich “ukradnuté” majetky. Môže sa to týkať spoločnosti, ktoré pôsobia v hoteloch, tabakových firmách, liehovaroch a iných majetkoch znárodnených po tom, ako sa na Kube dostal k moci Fidel Castro.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že EÚ považuje uplatňovanie jednostranných reštriktívnych opatrení “za odporujúce medzinárodnému právu”. “Európska únia vyjadruje hlboké poľutovanie nad plnou aktiváciou zákona z roku 1996. Toto rozhodnutie je porušením záväzkov prijatých v dohodách medzi EÚ a USA z rokov 1997 a 1998,” upozornila Mogheriniová a dodala, že odvtedy obe strany – bez prerušenia – rešpektovali tieto dohody.

“Povedie to k zbytočným treniciam a podkopáva to dôveru a predvídateľnosť v transatlantickom partnerstve”,” opísala Mogheriniová situáciu z pohľadu EÚ.

V polovici apríla EÚ spolu s Kanadou vyjadrili poľutovanie nad týmito plánmi USA a vyjadrili spoločné obavy, že majetkové spory budú prekážkou pre ich občanov, ktorí podnikajú na Kube. EÚ a Kanada sa zaviazali, že budú chrániť svoje firmy pred súdnymi procesmi v USA.

Mogheriniová zároveň upozornila, že EÚ využije “všetky vhodné opatrenia” na riešenie dôsledkov uplatňovania Helmsovho-Burtonovho zákona, vrátane práva na blokovanie, ktoré má Únia v rámci WTO. Blokovacie právo zakazuje spoločnostiam z EÚ, aby dodržiavali určité americké sankcie, a umožňuje im vymáhať náhradu škôd vzniknutých týmito sankciami a zrušiť akékoľvek rozhodnutia cudzích súdov proti nim.

Rozhodnutie Washingtonu je ranou pre snahy vlády v Havane pritiahnuť na ostrov zahraničné investície a podľa tlačovej agentúry AP je vnímané aj ako snaha o oslabenie kubánskej vlády a izolovanie venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ktorý sa drží pri moci s pomocou iných krajín vrátane Kuby, Číny a Ruska.


Zdroj