Mainz 4. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Julien Warnand, Pool Photo via AP)

Nemecká televízia ZDF si drsne vystrelila z českého premiéra Andreja Babiša. V piatkovej satirickej relácii Dnešná show (Heute-show) totiž moderátor Oliver Welke ostro vtipkoval na Babišovu adresu. Dôvodom k tomu sa stali dotácie, píše portál Forum24

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke český premiér Andrej Babiš

Babiš bol v relácii zosmiešnený kvôli európskym dotáciám pre koncern Agrofert. Vraj je EÚ jeho “dievčaťom pre všetko”.

“Tak toto je jeden veľmi úspešný muž, veľmi úspešný podnikateľ, so svojím koncernom Agrofert. A jeho koníčkom je, že ešte robí predsedu českej vlády! Agrofert, to sú stovky vzájomne prepojených firiem, preto sa už Babiš prezýva “český Trump,” znie v relácii.

Televízia ZDF pritom poukazuje na to, že od tej doby, čo je Andrej Babiš vo vláde, tak sa peniaze z EÚ pre jeho firmy takmer zdvojnásobili.

“To bude určite nejaká náhoda, dalo by sa to nazvať aj tak, že EÚ je Babišove dievča pre všetko,” hovorí sa v relácii.

Ďalej sa uvádza, že dotačné prostriedky Európskej únie sú síce viazané na daný účel, ale populistické vlády, ako je tá Babišova, si vyprosujú, aby im do toho niekto zasahoval. V ďalšej časti relácie je potom zverejnený záznam z tlačovej konferencie, na ktorej hovorí samotný český premiér.

“My by sme mali rozhodovať o tom, ako tie peniaze použijeme. Predstavujeme si naše vlastné rozdeľovanie peňazí z EÚ. V žiadnom prípade nebudeme akceptovať menej prostriedkov z EÚ, ” hlása v ňom Babiš.

Moderátor Welke však s Babišom porovnal aj maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý síce EÚ kritizuje kadiaľ chodí, ale európskym dotáciám sa nebráni.

To ale nie je zďaleka všetko. Do celej “srandy” bol zatiahnutý tiež český niekoľkonásobný slávik Karel Gott. V relácii tak môžeme počuť jeho poupravené hity, konkrétne je potom zmieňovaný nový album zvaný Najväčšie východoeurópske korupčné hity.

Miesto slov v piesni z rozprávky o Včielke Maji sa tak teraz spieva:

“A táto krava, čo rád dojím, je Európa, hlúpa, bohatá a nepríjemná Európa.”

Ďalšie slová piesní potom napríklad znie “X miliónov subvencií, ktoré sa oplatí, vyzdvihne si Babiška” či “Kampak len tie dotácie idú … Na tom nezáleží, aj tak už ich nikdy neuvidíš”.

Nutné je povedať, že išlo o výsmech v plnom rozsahu. ZDF je totiž tou najsledovanejšie nemeckou televíziou a daný program bol vysielaný v hlavnom vysielacom čase.


Zdroj