Bratislava 13. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Andrej Kiska sa opätovne vyjadril k nákladom na jeho prezidentskú kampaň. V tejto súvislosti spomenul aj bývalého českého prezidenta Václava Klausa, ktorý má podľa jeho slov brať za jednu prednášku 70 000 eur. Klaus na jeho slová reagoval. K celej situácii sa vyjadril aj poslanec NR SR Erik Tomáš

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke prezident SR Andrej Kiska

„Andrej Kiska sa pri obhajobe neobhájiteľného stále viac zamotáva a zosmiešňuje. Ako je už známe firma, ktorú vlastní, si v rokoch 2013 a 2014 neoprávnene započítala do nákladov výdavky na jeho prezidentskú kampaň, čím mala na daniach obrať štát o veľmi slušnú sumu,“ píše v úvode Erik Tomáš.

„Kiska si síce ani po rokoch vraj nevie spomenúť o akú, ale média vyrátali, že približne o 142 000 eur. Firmu pána prezidenta dokonca zverejnené informácie robia podozrivou z vedomého a opakovaného konania, keďže všetko sa jej zástupcovia ponáhľali uhladiť až v roku 2017 pod tlakom médií a daňových kontrol,“ dodáva.

„Po ignorovaní výziev na vysvetlenie prišiel Andrej Kiska aktuálne s bizarnou konštrukciou. Podľa neho má ísť o normálny biznismodel, keďže on bude prednášať a vydávať knihy a jeho firma tak na tom zarobí. Ako príklad uviedol, že český exprezident Václav Klaus berie za jednu prednášku 70 000 eur. Ten mu hneď úsmevne odkázal, že ak mu takú Kiska vybaví dá mu aj províziu,“ pripomína Tomáš.

„Jednoducho povedané a prepáčte za výraz, ide o poriadnu somarinu. Pán prezident, ak chcete takto vysvetľovať svoje daňové delikty, radšej by ste nemali hovoriť nič. Alebo sa naozaj nájde niekto, kto zaplatí za Kiskovu prednášku 70 000 eur?,“ dáva do pléna výzvu.

Kiska vysvetľuje

“Vy ste hovorili, že bolo úplne v poriadku, že ste cez KTAG účtoval svoju kampaň, pretože ste popularizoval svoje meno, čo malo v budúcnosti priniesť firme výnosy na základe toho, že by ste prenášal a vydával knižky,” povedal v nedeľu prezidentovi Kiskovi moderátor relácie, Michal Kovačič.

Kiska celú kauzu označil za špinavú politickú hru a argumentoval tým, že vďaka prednáškam je skutočne možné dôjsť ku slušnému zisku. Odvolával sa práve na bývalého českého prezidenta Václava Klausa.

“Za jednu prednášku prezidenta Klausa sa myslím účtuje 60 alebo 70 tisíc eur,” argumentoval Kiska.

Klaus reaguje

“Keby pánovi Klausovi chcel pán prezident Kiska dohodiť nejakú takú prednášku, určite by sme mu dali províziu,” vysvetlil pre iDnes.cz tlačový hovorca Inštitútu Václava Klausa Petr Macinka.

Uvedená suma je podľa jeho slov veľmi premrštená.

“Šesťdesiat, ani sedemdesiat tisíc eur naozaj pán Klaus v živote za žiadnu svoju prednášku nedostal,” uviedol vec na pravú mieru Macinka.

Bývalý český prezident prednáša pravidelne v Českej republike i v zahraničí. Ide o vystúpenie na vysokých školách, odborné prednášky, alebo politické prejavy. Niektoré vystúpenia sú skutočne tiež finančne ohodnotené. Je to prax, ktorá je v odbore bežná. Podľa Macinka sú ale odmeny rádovo nižšie.


Zdroj