Ankara 30. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu telefonoval so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, pričom mu zopakoval ponuku zriadiť pracovnú skupinu, ktorá by posúdila rozhodnutie Ankary kúpiť ruský systém protivzdušnej obrany S-400

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi týmito spojencami zo Severoatlantickej aliancie. USA už aj pohrozili sankciami, pripomína agentúra AFP.

Turecko s ponukou na zriadenie pracovnej skupiny prišlo už v apríli, ale zatiaľ nedostalo žiadnu odpoveď.

Obaja prezidenti sa dohodli, že sa stretnú na okraj summitu G20, ktorý sa uskutoční na konci júna v japonskej Osake.

Washington tvrdí, že prítomnosť ruského systému protivzdušnej obrany v Turecku by ohrozovala západné vojenské systémy a mohla by tiež ohroziť účasť Turecka v programe výroby amerických stíhačiek F-35, pre ktoré dodáva určité komponenty.

Erdogan je však neoblomný a tvrdí, že nákup ruského systému je “hotová vec”. Turecký minister obrany Hulusi Akar minulý týždeň uviedol, že Ankara už vyslala do Ruska svojich vojakov na školenie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj