Ankara 1. júla 2019 (HSP/TASS/Foto:SITA/AP-Presidential Press Service via AP, Pool)

Turecký prezident Erdogan oznámil, že Turci preberú od Ruska prvé S-400 do 10 dní a že Turkom nebude robiť žiadne problémy regulovať rozpory s Američanmi, ktorí nevedia predýchať, že sa ruské  S-400 v Turecku objavia. Informáciu priniesol portál TASS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

V podobnom duchu sa vyjadril Erdogan už aj na stretnutí G20 v Japonsku, kde odpovedal na otázky novinárov krátko po stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Turci žiaden problém v prebratí ruských S-400 nevidia a Američania by mali turecké rozhodnutie akceptovať.

Erdogan takisto v sobotu 29. júna 2019 uviedol, že Američania nezavedú voči Turecku sankcie za prebratie ruských S-400 a takisto uviedol, že Ankara očakáva dodávky prvej skupiny stíhačiek F-35 z americkej strany podľa platnej zmluvy. Turci majú záujem o 100 kusov F-35.

Vzťahy medzi Ankarou a Washingtonom sa vyostrili kvôli Američanom, ktorým sa nepáči že Turecko bude mať k dispozícii systém PVO znemožňujúci Američanom získať nadvládu vo vzduchu. Washington sa rovnako v minulosti vyhrážal Turecku, že ak kúpi ruské S-400, nedodá Turkom objednané F-35.

Erdogan sa evidentne takejto možnosti neobáva a je presvedčený, že Američania nemajú inú možnosť a zmluvu s Tureckom musia dodržať. Uvidíme či sa nemýli, Američania totiž porušujú medzinárodné právo takmer stále a stávajú sa tak čoraz viac nedôveryhodným partnerom.

Čínsky portál SOHU ďalej uvádza, že v prípade ak Američania nedodajú spomenuté F-35, Erdogan naznačil, že Američania budú musieť vrátiť zálohu, ktorú už Turecko zaplatilo vo výške 1,25 miliardy USD. Avšak podľa toho ako Američania “zabavujú” ale dalo by sa skôr povedať, že kradnú cudzie financie a zlato (Venezuela, Irán, Irak, Sýria, Juhoslávia) tak môže byť Erdogan veľmi nemilo prekvapený.

V každom prípade sú Turci pripravení podať na USA žalobu na Medzinárodnom arbitrážnom súde, ten však môže rozhodnúť v prospech Turecka. Američania sabotujú činnosť aj iných medzinárodných organizácii, nepovoľujú napríklad súdiť amerických vojnových zločincov, ktorí vraždili civilné obyvateľstvo (americké obštrukcie a agresívne kroky voči Haagu).

Nervozitu v súvislosti s tureckými S-400 vykazuje aj Grécko, pretože ak Turci nasadia batériu S-400 na západe svojho územia (podľa odborníkov určite nasadia), tak S-400 pokryjú systémom PVO aj územie Grécka po Atény. Gréci sú z tejto skutočnosti nervózni a dúfajú, že Rusi zvážia svoje rozhodnutie. Nervozita Grékov je však do značnej miery vyvolaná umelo a za gréckymi aktivitami stoja Američania. Turci tvrdia, že prvé batérie S-400 rozvinú vo  východnom Turecku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj