Ankara 14. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot YouTube)

Na nadchádzajúcom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN hodlá turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prejednať s Donaldom Trumpom možný nákup protilietadlových raketových komplexov Patriot. Vyhlásil to v interview pre agentúru Reuters.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký raketový systém Patriot

Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stretnú, aby prerokovali možný predaj amerických raketových komplexov Patriot, píše The Hill. Prezident Turecka v interview podotkol, že nakúpené komplexy S-400 od Ruska nebránia Turecku v tom, aby si kúpilo ajPatrioty, raketový komplex však nesmie mať horšie charakteristiky, než ruská zbraň.

Erdogan agentúre oznámil, že jeho blízke vzťahy s Trumpom môžu znížiť napätie vzniknuté po tom, čo v júli dostal spojenec NATO ruský systém PVO S-400. Americké úrady sa obávajú, že tejto zbrane môžu byť použité na získanie informácií o tryskovej stíhačke F-35, ktorú chcelo Turecko kúpiť. Nákup týchto lietadiel, rovnako ako aj komplexov Patriot, sa zatiaľ neuskutočnil.

Erdogan oznámil, že prerokoval nákup amerických protilietadlových raketových komplexov v telefonickom rozhovore s Trumpom pred štrnástimi dňami a vráti sa k tejto téme na stretnutí v priebehu zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa začne budúci týždeň.

“Povedal som: nie je dôležité, koľko S-400 nakúpime, môžeme od vás kúpiť aj istý počet Patriotov,” citujú noviny interview tureckého prezidenta. “Podotkol som ale, že musíme vidieť charakteristiky, ktoré musia byť aspoň porovnateľné s S-400”.

Turecko pred časom odmietlo nákup komplexov Patriot kvôli tomu, že Washington nezaradil do dohody odovzdanie chúlostivých technológií rakety.

Ako pripomínajú noviny, po nákupe S-400 ukončila Trumpová administratíva účasť Turecka v programe vývoja F-35, podľa ktorého mohla Ankara nakúpiť prinajmenšom 100 moderných stealth lietadiel.

Washington sa tiež zamyslel nad zavedením sankcií v rámci zákona “O odpore nepriateľov Ameriky pomocou sankcií”, aby potrestal partnerov USA, ktorí si kupujú ruské zbrane. Podľa slov zástupcu ministra zahraničia USA pre vojensko-politické otázky R. Clarka Coopera administratíva stále uvažuje o podobných opatreniach pre Turecko.

Erdogan vyjadril zároveň istotu v tom, že obe krajiny sa budú môcť vyvarovať “chyby” v podobe ďalších sankcií a poukázal na “inú formu dôvery” medzi ním a Trumpom.

“Myslím si, že taká krajina, ako sú USA, už nebude chcieť uškodiť svojmu spojencovi Turecku. To nie je múdre,” uvádza Erdoganove slová The Hill.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj