Brusel 21. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Good Dog)

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzývajú na prijatie akčného plánu, ktorý by zamedzil nezákonnému obchodovaniu s domácimi zvieratami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Výbor EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) vyzval v utorok na prijatie akčného plánu na úrovni celej Európskej únie, ktorý bude riešiť túto problematiku. Členovia výboru (66 poslancov hlasovalo za, traja sa zdržali) prijali uznesenie požadujúce opatrenia s cieľom chrániť dobré životné podmienky zvierat.

Poslanci sa v prijatom texte uznesenia vyslovili za prijatie akčného plánu EÚ, v ktorom sa jasne vymedzia kompetencie pre riešenie nezákonného obchodovania s domácimi zvieratami. Európska komisia by mala zaviesť povinný celoeurópsky systém na identifikáciu a registráciu mačiek a psov, zadefinovať veľké komerčné chovné zariadenia známe ako „továrne na šteňatá“, zlepšiť presadzovanie práva a zaviesť prísnejšie sankcie pre zúčastnené strany porušujúce zákon (veterinári, vnútroštátne verejné služby, hospodárske subjekty). Medzi navrhované opatrenia patria aj lepšia spolupráca a komunikácia medzi colnými a veterinárnymi orgánmi, školenia pre ich zamestnancov a povzbudzovanie ľudí, aby si radšej osvojovali zvieratá z útulkov, ako ich kupovali.

O návrhu z dielne výboru ENVI by mali hlasovať všetci europoslanci na februárovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Podľa správy EP v Únii prekvitá nezákonný obchod s domácimi zvieratami, čo je porušením nariadenia EÚ o nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat (nariadenie č. 576/2013), pričom tento druh obchodovania sa stal zdrojom príjmov aj pre medzinárodné zločinecké skupiny.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj