Bratislava 14. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Nakupovanie bez obalov a podpora bezobalových výrobkov naberá na popularite aj na Slovensku. Práve bezobalové obchody obmedzujú používanie nerecyklovateľných jednorazových plastových obalov. Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR pripravilo metodickú pomôcku pre prevádzkovateľov bezobalových predajní potravín. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Znižovaniu množstva odpadov z obalov sa detailnejšie venuje Program predchádzania vzniku odpadov na roky 2019 až 2025, ktorý vo februári tohto roku schválila vláda SR. Jedným z opatrení, ako predchádzať vzniku zbytočného odpadu, je aj vypracovanie metodickej pomôcky na podporu vzniku bezobalových obchodov, podporu bezobalovej distribúcie tovaru a používania opakovane použiteľných obalov. A práve touto metodickou pomôckou sa už môžu riadiť prevádzkovatelia nových či existujúcich bezobalových obchodov.

“Obsahuje napríklad základné požiadavky na zákazníkom donesené obaly. Vlastný obal prinesený zákazníkom musí byť vhodný na balenie konkrétnych potravín. Kyslé potraviny nie je možné baliť do hliníkových obalov pre riziko chemickej reakcie. Ak si chce napríklad zákazník vziať so sebou teplé jedlo, potrebuje obal, ktorý je určený pre teplé jedlá. Treba si uvedomiť, že nie všetky druhy potravín je možné predávať ako nebalené,” uviedol Ferenčák s tým, že odporúčaný je preto bezobalový predaj nízko rizikových potravín, najmä suchých potravín, ako sú strukoviny, orechy, sušené ovocie či ryža.

Informácie pre prevádzkovateľov takýchto predajní sú k dispozícii na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3866:informacia-pre-prevadzkovateov-bezobalovych-predajni-potravin&catid=93:bezpenos-potravin.

Hovorca dodal, že boj proti zbytočnému odpadu patrí medzi priority ministerstva životného prostredia. “Envirorezort už spoplatnil ľahké plastové tašky a zaviedol povinnosť predajcov ponúkať ekologickú alternatívu. Presadil aj protiskládkový balíček a nastavil motivačné poplatky za skládkovanie odpadov,” priblížil. Zároveň pripomenul, že do druhého čítania v parlamente sa dostala aj legislatíva, ktorou sa zavedie zálohovanie jednorazových plastových obalov na nápoje – teda PET fliaš a plechoviek. Na stole je aj dôležitá novela zákona o odpadoch, ktorá okrem iného zakáže uvádzať na slovenský trh jednorazové plastové výrobky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj