Madrid 25. januára 2019 (HSP/Sputnik/TASR/AP-Fernando Llano)

Rozhodnutie Donalda Trumpa uznať hlavu opozičného parlamentu Venezuely Juana Guaida za legitímneho prezidenta tejto krajiny zanecháva mnoho otázok, píše Salvador Martí Puig, redaktor El Periódico. Navyše podľa autora tento krok hlavy Bieleho domu, ako sa často deje, vyzerá trochu unáhlene

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke z 11. januára 2019 Juan Guaidó

Zvolenie Donalda Trumpa prezidentom Spojených štátov vyvolalo rad neznámych v otázke, akú politiku bude presadzovať vo vzťahu k Latinskej Amerike, píše Salvador Martí Puig, profesor politológie na univerzite v Girone, vo svojom článku pre El Periódico.

Vo svojej volebnej kampani sa Trump zaoberal touto témou iba vtedy, keď hovoril o deportácii latinskoamerických nelegálnych prisťahovalcov a o výstavbe múru s Mexikom. Inak vôbec nehovoril o tom, ako bude nadväzovať vzťahy s politickými režimami tohto regiónu, alebo ako bude podporovať americké záujmy v Latinskej Amerike.

Následne v latinskoamerickom regióne presadzoval rovnakú zahraničnú politiku ako George W. Bush, ktorý, ako pripomína autor, dával prednosť tým krajinám, ktoré sú geograficky a strategicky bližšie k Spojeným štátom. Len k dvom krajinám, Venezuele a Kube, vyjadril Trump veľmi jasnú pozíciu.

Americký vodca uviedol, že chce opustiť politiku otvorenosti voči Havane, ktorú inicioval jeho predchodca Barack Obama. A voči venezuelskému režimu prejavil otvorené nepriateľstvo.

Toto nepriateľstvo však nemalo ani rozpracovanú stratégiu ani premyslený plán, zdôrazňuje autor.

A s takým nástrojom Donald Trump v stredu zasiahol do záležitostí vo Venezuele, keď vyhlásil uznanie hlavy opozičného venezuelského parlamentu Juana Guaida za legitímneho prezidenta tejto latinskoamerickej krajiny. Prezident o tom informoval krátko po tom, čo sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta na dobu trvania dočasnej vlády v krajine.

Nikto nemôže dať presnú odpoveď, pretože nie je známe, čo znamená uznanie Guaida prezidentom zo strany Washingtonu a ako veľa chcú ísť s týmto rozhodnutím, ktoré rovnako ako mnoho iných rozhodnutí Trumpa vyzerá trochu unáhlene, píše autor.

Hospodárska kríza a ďalšie vnútorné problémy Venezuely svedčia o slabosti úradov v Caracase. Zatiaľ nie je jasné, či bude Trumpovo vyhlásenie pre režim Madura konečným úderom alebo záchranným kyslíkovým balónom, zhŕňa článok redaktor El Periódico.


Zdroj