Praha 12. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Twitter)

V utorok 10. decembra fínsky parlament schválil nomináciu 34 ročnej Sanny Marinovej, dcéry lesbického páru, na post predsedníčky vlády. Najmladšia premiérka na svete povedie vládu piatich politických strán, ktorých predsedníčkou sú ženy. Ekonóm Vladimír Pikora na svojom Twitteri okomentoval fotografie novej fínskej vlády a dotkol sa tak citlivého problému rovnosti mužov a žien

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke nová fínska vláda

Sociálnymi sieťami sa šíri fotografia novej fínskej premiérky Sanny Marinovej s koaličnými partnerkami z utorkového stretnutia v Helsinkách. Užívatelia poukazujú na to, že kabinet tvoria hlavne ženy, z ktorých niekoľko je na výkon najvyšších ústavných funkcií nezvyčajne mladých. Koalíciu tvori 32-ročná ministerka školstva Li Anderssonová z ľavicového zväzu, takisto 32-ročná ministerka financií Katri Kulmuniová z Fínskeho stredu a 34-ročná ministerka vnútra Maria Ohisalová, predsedníčka Zeleného zväzu.

Podľa 42-ročného českého ekonóma Vladimíra Pikoru tie dievčatá nechápu priority taký komentár nechal na svojom profile na Twitteri a spôsobil tým vlnu kritiky.

V čase, keď môžu dobre otehotnieť, v politike. Kariéra je pre nich prednejšia. Keď budú chcieť deti, budú sa čudovať, že je neskoro. Podľa mňa politika mohla počkať dvadsať rokov. Tie dievčatá nechápu priority a chcú vládnuť. A média ich milujú a obdivujú,napísal a okamžite dostal stovky drsných odpovedí od užívateľov.

V době, kdy mohou dobre otěhotnět, jsou v politice. Kariéra je pro ne přednější. Až budou chtít děti, budou se divit, ze je pozdě. Podle mě politika mohla počkat dvacet let. Ty holky nechápou priority a chtějí vládnout. A média je milují a obdivují.https://t.co/KDpqZ8HKzy

— Vladimír Pikora (@VPikora) 11. decembra 2019

Neviem, len mi tak napadlo, nechceli by ste to nechať na nich? zareagoval politický komentátor Jindřich Šidlo.

Chýba vám tam: Späť k platni! napísal novinár Filip Horký.

Ďalší komentátori pripomenuli, že nová fínska premiérka Sanna Marinová dieťa .

„Po prvé je to ich vec. Po druhé niektoré z nich deti majú. Po tretie, prečo by otehotnieť nemohli? Po štvrté, prečo by otehotnieť mali? Za piate v živote som nečítala tak vágne zdôvodnenie, prečo by mladá žena nemala byť v politike,napísala Klára Kocmanová z Pirátskej strany.

Sannu Marinovú nijako netrápi ani vek, nieto pohlavie. Nikdy som nepremýšľala o svojom veku a pohlaví, ale okolnosti, ktoré ma priviedli do politiky, vyhlásila potom, čo ju zvolili kandidátkou na post šéfky vlády.

Britská BBC ešte poznamenala, že Marinová vyrastala v dúhovej rodine so svojou matkou a jej partnerkou. Sama povedala, že nemala jednoduché detstvo, pretože nemohla o svojom zázemí otvorene hovoriť. Rodina sa podľa nej tiež potýkala s nedostatkom finančných prostriedkov.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj