Bratislava 14. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)

Brexit bez dohody by mal veľmi negatívny dopad aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23 % slovenského vývozu. Píše o tom finweb.hnonline.sk

Ilustračné foto

To by malo veľmi negatívny vplyv aj na ekonomiky členských krajín Únie, vrátane Slovenska. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal člen predsedníctva Britskej obchodnej komory v SR Vladimír Vaňo.

Dôsledky brexitu sa na Slovensku podceňujú. V tomto roku sa za tri štvrťroky podieľala Veľká Británia na slovenskom vývoze podielom 5 %. Po plnom spustení výroby automobilky Jaguar Land Rover možno očakávať, že sa zaradí v dôležitosti obchodných partnerov za Nemecko a Českú republiku. Z hľadiska dôsledkov brexitu bez dohody sme na tom podobne ako Česká republika. Tam je negatívny vplyv na úrovni do 1 % HDP s tým, že viac ako desať tisíc pracovných miest je v ohrození,upozornil Vaňo.

Vaňo upozornil tiež na ďalšie riziko v budúcom roku, keď nastane termín odchodu Veľkej Británie z .

Brexit prichádza v období spomaľovania ekonomiky v . V roku 2008 začala recesia ešte pred finančnou krízou. Šok z krachu banky Lehmann Brothers ju však výrazne prehĺbil a rozšíril. To by sa mohlo stať aj v roku 2019 pri neriadenom brexite,dodal Vaňo.

Po referende, ktoré sa v Británii konalo v júni 2016, Londýn vlani 29. marca oznámil svoj zámer opustiť začatím článku 50. Lisabonskej zmluvy, podľa ktorého by mala Británia Úniu definitívne opustiť 29. marca 2019.

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej trvá na tom, že proces brexitu nemá v úmysle zastaviť a s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ uzavrela predbežnú dohodu, na základe ktorej by Británia mala z únie vystúpiť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj