Praha 2. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Praha sa chystá v blízkej budúcnosti diskriminovať majiteľov áut so spaľovacím motorom. Trvá na tom bývalý minister životného prostredia Martin Bursík, ktorý má v hlavnom meste novú funkciu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Chceli by ste niekedy zažiť, ako vyzerala pražská doprava v 17. storočí? Túžili ste sa, drahí čitatelia, niekedy prejsť po pražskej Južnej spojke koňmi? Schyľuje sa k tomu, že za pár rokov si toto všetko budeme môcť vyskúšať. Vďaka bývalému ministrovi životného prostredia Martinovi Bursíkovi. Rád by obmedzil v Prahe osobnú dopravu. Radikálne.

Je záhada, kde sa berú experti, ktorí sväto veria, že obmedzením zásadných výdobytkov spravodlivej spoločnosti – dostupnej osobnej prepravy, automobilizmu a letectva – sa zachráni Matka príroda. Hlavné mesto Českej republiky jedného takého experta dostalo. Starého známeho, zeleného. Bývalý minister životného prostredia a predseda Strany zelených, teraz predseda Liberálno ekologickej strany bol menovaný šéfom Komisie hlavného mesta Prahy pre udržateľnú energiu a klímu. A okamžite sa preslávil.

Bursík chce znížiť do roku 2030 vypúšťanie CO2 o 45 percent a urobiť z Prahy úplne bezuhlíkové mesto o dvadsať rokov neskôr. A ako? Tým, že z Prahy vytlačí automobily. “Bežné autá budú musieť z Prahy zmiznúť. Sme v roku 2019 a pozrite sa na trend automobiliek – aj Škoda Auto smeruje k elektromobilite,” nechal sa počuť v Českom rozhlase manžel Kateřiny Jacques.

Bursík sníva o tom, že si pražské domácnosti začnú zaobstarávať elektromobily. A tých, ktorí na to nebudú mať, budú diskriminovať. Trebárs mýtnym, spoplatnením vjazdu do hlavného mesta, “adaptáciou začiatku a konca pracovnej doby” a tiež uprednostňovaním mestskej hromadnej dopravy. Inými slovami, krajnou reguláciou.

Šéf Komisie hlavného mesta Prahy pre udržateľnú energiu a klímu len asi zabúda, že elektromobily jazdia na pohon, ktorý je vo svojej podstate poháňaný uhoľnými elektrárňami. Skoro polovica elektriny, ktorou si svietime, vzniká vďaka spaľovaniu hnedého a čierneho uhlia. To si pán Bursík veľmi nepomôže.

Taktiež je nutné podotknúť, že k presadzovaniu svojich extravagantných opatrení nemá pán Bursík priamy mandát od voličov. Ani jedna strana koalície, ovládajúca pražský magistrát nenavrhovala voličom, že drsne pôjde po ich autách. Ide o svojvoľnú politiku primátora Zdeňka Hřiba, ktorý chce byť, spoločne s pánom Bursíkom, svetový.

Budú za pár rokov v Prahe automobily so spaľovacími motormi drahou raritou? Sputnik o kontroverznom návrhu vrchného zeleného Prahy hovoril s Robertom Vašíčkom, politickým expertom a predsedom hnutia StopZónám.CZ, ktoré bojuje proti parkovacím a emisným zónam.

“Ekologická inkvizícia si vybrala motoristov ako obeť verejného šikanovania a upaľovania. Zaujímavé je, že ide vždy o šikanu individuálnej osobnej dopravy. Smradľavé autobusy, vlaky, lode, lietadlá nevadia, hoci spôsobujú viac emisií. Takže s pánom Bursíkom nesúhlasím a myslím, že zakázať by mali skôr vybuchujúce elektromobily a pseudoekologických aktivistov,” hovorí známy expert.

Prečo je tak populárne obmedzovať osobný transport prostých ľudí? Podľa pána Vašíčka globálny kapitál chce ľudí držať ako pracovných otrokov na mieste. Kým automobil je prekážkou na ceste k nevoľníctvu.

Sú elektromobily, ako hovorí Bursík, budúcnosťou a spásou pre životné prostredie?

“Elektromobily sú neekologické. Cieľom je zobrať ľuďom slobodu, autá bude mať 10% populácie a zvyšok cestovať nemusí. Prídu do cestovnej kancelárie, pohodlne sa posadia do kokpitu rozšírenej reality a pôjdu na exotickú dovolenku. Cena zostane rovnaká, desiatky tisíc korún. Všetci budú spokojní,” veští temnú budúcnosť Vašíček.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj