Štrasburg 14. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Európska komisia (EK) varuje britský parlament, že skutočnosť, že zahlasovali proti odchodu krajiny z Európskej únie bez dohody, nestačí. Zástupca EK, ktorý pre citlivosť situácie nechcel byť menovaný, sa vyjadril, že ak Briti nechcú blok opustiť “nadivoko”, musia schváliť aj dohodu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Sú len dva spôsoby ako opustiť EÚ: s dohodou alebo bez dohody. Únia je pripravená na obe možnosti. Aby možnosť odchodu bez dohody zmizla zo stola, nestačí len hlasovať proti odchodu bez dohody – musíte schváliť dohodu,” skonštatoval, pričom poznamenal, že zástupcovia únie už s premiérkou Theresou Mayovou dosiahli dohodu, no poslanci ju dvakrát odmietli.

Maratón hlasovaní britského parlamentu o brexite bude pokračovať vo štvrtok, keď budú poslanci rokovať a hlasovať o tom, či má Veľká Británia požiadať úniu o odklad brexitu. Ten je momentálne stanovený na 29. marca.

Ako premiérka vyhlásila po stredajšom hlasovaní, poslanci majú teraz na výber medzi dvoma možnosťami. Jednou z nich je, že podporia “krátky odklad termínu brexitu”, pričom v tomto prípade musia v najbližších dňoch schváliť aj dohodu o brexite, ktorú jej vláda vyjednala s predstaviteľmi EÚ. Druhá možnosť, ktorú Mayová zmienila, počíta s tým, že Británia požiada o dlhší odklad brexitu, a bude tak mať viac času na úplne novú dohodu s EÚ. Zároveň sa však vyjadrila, že s touto druhou možnosťou ona sama nesúhlasí, pretože by okrem iného znamenala, že Británia sa musí ešte zúčastniť na májových voľbách do Európskeho parlamentu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj