Dvaja vplyvní ministri Izraela založili pred voľbami novú stranu

Jeruzalem 30. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sebastian Scheiner)

Dvaja vplyvní členovia izraelskej vlády ohlásili v sobotu založenie novej strany, s ktorou pôjdu do aprílových predčasných volieb. Chcú pritom osloviť nábožensky orientovaných i sekulárnych voličov, informovala agentúra DPA

Na snímke Ajelet Šakedová

Politický subjekt s názvom Nová pravica zakladajú minister školstva Naftali Bennett a ministerka spravodlivosti Ajelet Šakedová, doposiaľ lídri pravicovo-náboženskej strany Židovský domov.

Bennett je ortodoxným Židom, zatiaľ čo Šakedová sa profiluje ako sekulárna politička. Dúfajú, že spoločne prevezmú časť voličov najsilnejšej strany Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Prekvapivé ohlásenie vzniku novej strany prišlo tri dni po tom, ako poslanci izraelského parlamentu schválili rozpustenie Knesetu a vypísanie volieb na 9. apríla 2019.

Podľa novín The Jerusalem Post vznik Novej pravice dramaticky prekresľuje mapu izraelskej politickej scény pred predčasnými voľbami.

Likud obvinil zakladateľov novej strany z trieštenia síl pravice.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj