Bratislava 23. mája 2020 (HSP/Foto: TASR-Dano Veselský)

Bývalý minister školstva Juraj Draxler (SMER) na sociálnej sieti upozornil, že rakúske médiá situáciu na hraniciach so Slovenskom a oficiálny boj SR proti korone ironizujú. Zároveň jestvuje podľa neho reálne nebezpečenstvo zhoršenia vzťahov medzi krajinami kvôli diskriminácii navrátivších občanov SR z Rakúska, na ktorých štát hľadí momentálne ako jednu z najväčších hrozieb 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Juraj Draxler

Draxler na sociálnej sieti uviedol, že rakúske noviny boj slovenského premiéra proti koronavírusu ironizujú:

„Práve som si v rakúskom denníku Die Presse (hlavné seriózne noviny krajiny) prečítal ironický článok o Igorovi Matovičovi. Píše sa v ňom, ako si IM spravil z boja proti korone akúsi náboženskú misiu a snaží sa vyzerať ako záchranca krajiny, aj keď tú pred šírením epidémie zachránili hlavne rýchle opatrenia predošlej vlády.“

Ako ďalej poznamenal, prístup k občanom vracajúcim sa z Rakúska domov na Slovensko je nešťastný. Okrem toho, že hnevá a do zúfalých situácií privádza samotných občanov SR, podráždenie je aj na strane Rakúšanov, ktorým sa dáva najavo, že Slováci nie sú pripustení do svojich domovov kvôli svoju predošlému pobytu tam:

„Znovu upozorňujem na to, že Matovičove úlety sú nešťastné aj pre to, čo robia z hľadiska vzťahov s politikmi iných krajín. Aj v tomto článku cítiť podráždený tón z toho, ako sa Matovič vyjadruje o ich krajine, len preto, že majú o niečo viac prípadov nákazy. My by sme sa pritom s Rakúskom naozaj mali snažiť vychádzať veľmi priateľsky.

Podráždenie zo strany Rakúšanov vraj cítiť už aj na slovenskom trhu:

„Mimochodom, tento týždeň oznámil jeden z najväčších rakúskych investorov u nás, firma Miba, prvé prepúšťanie. Keď som bol ministrom, rokoval som s predsedom ich dozornej rady a zástupcom hlavných akcionárov o tom, že by táto významná strojárska firma mohla preniesť časť výskumu a vývoja na Slovensko – sami mi to ponúkli. Samozrejme, takýto projekt chce čas a po voľbách už v tom nikto nepokračoval. Dnes ideme opačných smerom, firma u nás opúšťa aj robotnícke profesie.

Takéto trpezlivé prehlbovanie hospodárskej spolupráce s kľúčovými partnermi by sme potrebovali ako soľ. Bohužiaľ, aj vlády Smeru prebrali politiku Dzurindových vlád v tom, že aktivita sa sústredila na príchod investorov do montážnych hál. Pár mesiacov sa rokuje a potom sa ohlási investícia. Pretože sa málokomu chcelo robiť tú naozaj zložitú prácu budovania fabrík, ktoré by tu mali aj výskum a vývoj.

Ale robilo sa aspoň niečo. Za Matoviča nám začnú odchádzať aj tie montážne haly. A ešte si všemožne pokazíme vzťahy so susedmi,“ uzavrel Draxler.

Zdroj