Bratislava 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál (SaS) podal podnet na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS). Tvrdí, že sa na parlamentný mandátový a imunitný výbor obrátil pre to, že Danko v stredu (19. 2.) počas vedenia schôdze postupoval v rozpore s rokovacím poriadkom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava v popredí predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý

Rokovací poriadok parlamentu podľa jeho slov dáva poslancom možnosť po ich vykázaní vzniesť námietku. Rozhodovať by o nej malo následne plénum hlasovaním. „Miroslav Beblavý aj ja sme boli prihlásení s procedurálnymi návrhmi, ale predsedajúci Danko nám neudelil slovo,“ podotkol Dostál s tým, že šéf parlamentu tak zabránil Beblavému uplatniť si právo poslanca. Dodal, že ho priamo v pléne na to upozornili.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslankyňa NR SR za SaS Zuzana Zimenová a poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál

Predseda mandátového a imunitného výboru Juraj Blanár (Smer-SD) pre TASR povedal, že o podnete sa dozvedel až po skončení riadneho štvrtkového výboru. Podľa vlastných slov sa musí najskôr oboznámiť s obsahom podnetu a odôvodneniami. Zdôraznil však, že každým podnetom sa výbor vždy riadne zaoberá.

Nezaradení poslanci okolo Beblavého počas prvých dvoch dní mimoriadnej schôdze blokovali rečnícky pult v pléne NR SR, namietajú nezákonnosť schôdze a chcú, aby o tom rozhodol Ústavný súd SR. Pre ich obštrukcie Danko dvakrát prerušil schôdzu do nasledujúceho dňa a vykázal ich zo sály. Výzvy neposlúchli, rečnícky pult uvoľnili až po štvrtkovom vystúpení premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v úvode tretieho rokovacieho dňa mimoriadnej schôdze.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj